Mesane kanseri nedeniyle yapılan radikal sistektomi komplikasyonlarını öngörmede farklı nomogramların başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive accuracy of different nomograms for complications following radical cystectomy performed for bladder cancer
- Tez No: 951935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KIZILKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada mesane kanseri nedeniyle açık radikal sistektomi (ARS) ve ileal konduit uygulanan hastalarda postoperatif morbidite ve mortalite oranlarını değerlendirmek ve bu sonuçları The Physiological and Operative Severity Score for the enUmeration of Mortality and morbidity (POSSUM) ve American College of Surgeons-National Surgical Quality Improvement Program (ACS-NSQIP) nomogramlarının karşılaştırması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM 2019–2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Kliniği'nde ARS ve ileal konduit yapılan 317 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik, klinik, biyokimyasal, intraoperatif verileri ile POSSUM ve ACS-NSQIP skorlama sistemleri kullanıldı. Postoperatif ilk 30 günde gelişen komplikasyonlar Clavien-Dindo sistemine göre sınıflandırılarak ≥III ciddi komplikasyonlar olarak belirlendi. Veriler SPSS v22 ile analiz edildi. BULGULAR Hastaların ortalama yaşı 65,8±7,8 yıl, 279'u (%88) erkek, 38'i (%12) kadındı. Postoperatif herhangi bir komplikasyon oranı %65,9, ciddi komplikasyon oranı %14,5 ve mortalite oranı %2,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate postoperative morbidity and mortality rates in patients who underwent open radical cystectomy (ORC) and ileal conduit due to bladder cancer, and to compare these outcomes with predictions from the Physiological and Operative Severity Score for the Enumeration of Mortality and Morbidity (POSSUM) and the American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program (ACS-NSQIP) nomograms. MATERIALS AND METHODS Between 2019 and 2024, 317 patients who underwent open radical cystectomy (ORC) and ileal conduit at the Urology Department of Ankara Bilkent City Hospital were retrospectively evaluated. Demographic, clinical, biochemical, and intraoperative data were assessed using the POSSUM and ACS-NSQIP scoring systems. Postoperative complications occurring within the first 30 days were classified according to the Clavien- Dindo system, with grade ≥III defined as major complications. Data were analyzed using SPSS v22. RESULTS The mean age of the patients was 65,8±7,8 years; 279 (88%) were male and 38 (12%) were female. The overall postoperative complication rate was 65,9%, while the rate of major complications was 14,5%, and the mortality rate was 2,8%.