Doğum yöntemlerine göre 0-6 ay arası emzirme davranışları ve etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of breastfeeding behaviors and influencing factors in the first 0–6 months according to delivery methods
- Tez No: 951951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, doğum yöntemlerinin annelerin ilk 6 ay emzirme davranışları üzerindeki etkilerini ve bu süreci etkileyen faktörleri karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Emzirme, bebek sağlığı ve anne-bebek bağlanması açısından büyük öneme sahiptir. Ancak, doğum yöntemi, annenin fiziksel iyileşme süreci, psikolojik durumu ve sosyal desteği gibi faktörler emzirme sürecini doğrudan etkileyebilmektedir. Çalışmaya katılan 581 annenin %53,2'si (n:309) anne normal doğum, %46,8'i (n:272) anne sezaryen doğum yapmıştır. Normal doğum yapan anneler emzirmeye daha erken başlamış ve ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü verme oranları %57,9 (n:179) anne olarak daha yüksek bulunmuştur. Sezaryen doğum yapan annelerde emzirmeye başlama süresi daha uzun sürmüş ve ilk hafta içinde süt üretiminde yetersizlik yaşayan annelerin oranı %26,8 (n:73) anne olarak daha yüksek belirlenmiştir. Eğitim düzeyi, sosyal destek ve emzirme eğitimi alma durumu emzirme süresini anlamlı şekilde etkilemiştir. Üniversite mezunu annelerin, sosyal destek alan annelerin ve emzirme eğitimi almış annelerin daha uzun süre emzirdikleri saptanmıştır. Anne yaşı, gelir düzeyi, annenin kaçıncı çocuğu olduğu ile emzirme süresi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Emzirme süresinde ve sürecinde anlamlı bir fark yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effects of delivery methods on mothers' breastfeeding behaviors during the first six months, as well as the factors influencing this process. Breastfeeding is of great importance for infant health and mother-infant bonding. However, the mode of delivery, the mother's physical recovery, psychological state, and social support can directly affect the breastfeeding process. Results:Of the 581 mothers who participated in the study, 53.2%, or 309 mothers, had vaginal deliveries, while 46.8%, or 272 mothers, had cesarean deliveries. Mothers who had vaginal deliveries started breastfeeding earlier and had higher rates of exclusive breastfeeding during the first 6 months, at 57.9% n:179 mothers. Among mothers who had cesarean deliveries, breastfeeding initiation took longer, and a higher percentage 26.8% (n:73) mothers experienced insufficient milk production within the first week. Education level, social support, and receiving breastfeeding education significantly influenced breastfeeding duration. Mothers who were university graduates, those receiving social support, and those who had breastfeeding education were found to breastfeed for longer periods