Türkiye'de denizlere kıyısı olan kentlerde iklim değişikliği uyum ve azaltım stratejilerinin kentsel dirençliliğe etkileri
Impacts of climate change adaptation and mitigation strategies on urban resilience in coastal cities of Türkiye
- Tez No: 951977
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Küresel bir kriz olarak nitelenen ve yıkıcı etkileri her geçen gün şiddetlenerek artan iklim değişikliği özellikle denizlere kıyısı olan kentlerde ciddi hasar ve kayıplara neden olmaktadır. Yoğun nüfusu barındırması, çeşitli ekonomik faaliyetler ile kamusal hizmetlerin yürütülmesi dolayısıyla kırılganlık kapasitesi yüksek bu kentler, iklim değişikliğinden etkilendiği kadar onu önemli ölçüde de etkilemektedir. Türkiye'de de soruna kaynaklık eden mekanlar olarak ön plana çıkan denizlere kıyısı olan kentler aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede azaltım ve uyum eylemlerinin etkin şekilde yürütülerek kentsel dirençliliğin artırılmasındaki ana aktörlerdir. Çalışmada Türkiye'de denizlere kıyısı olan kentlerin iklim değişikliği ile mücadelede azaltım ve uyum konularındaki faaliyet ve hedeflerini tespit etmek ve bu faaliyet ve hedeflerin kentsel dirençliliğin sağlanması üzerindeki etkilerini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden olan durum çalışması tercih edilmiştir. Türkiye'de denizlere kıyısı olan kentlerin tamamındaki (28 kent) büyükşehir ve il belediyeleriyle iletişime geçilmiş olumlu dönüş yapılan 21 belediyeden çevrimiçi görüşmeler aracılığıyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde MAXQDA 2022 nitel analiz programı kullanılmış ve bulgular görselleştirilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak, kentlerdeki azaltım ve uyum eylemlerinin bütüncül ve etkin şekilde yürütülmesi ile kentsel dirençliliğin sağlanması arasında doğrudan bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Saha çalışmasının yapıldığı kentlerde az sayıdaki azaltım ve uyum eylemlerinin yine az sayıdaki belediye tarafından yürütülmekte olduğu hiçbir belediyenin bütüncül olarak bu eylemleri uygulamadığı belirlenmiştir. Ayrıca ekonomik ve finansal yetersizlikler başta olmak üzere çok sayıda problemin varlığı ile risk azaltma uygulamalarının yetersizliği saptanmıştır. Bu doğrultuda saha çalışmasının yapıldığı kentlerde kentsel dirençlilik hedefine yakın zamanda ulaşılamayacağı düşünüldüğünden ivedilikle merkezi ve yerel düzeyde iklim değişikliğiyle mücadelenin yasal, yönetsel, kurumsal, ekonomik zemini oluşturularak azaltım ve uyum odaklı politikaların uygulamaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change, which is characterised as a global crisis whose destructive effects are increasing daily, causes severe damage and losses, especially in coastal cities. These cities, which have a high vulnerability capacity because they host dense populations and carry out various economic activities and public services, are not only affected by climate change but are also significantly affected by it. Coastal cities, which come to the forefront as the source of the problem in Türkiye, are also the leading actors in increasing urban resilience by effectively carrying out mitigation and adaptation actions in the fight against climate change. The study aims to identify the activities and targets of the coastal cities in Türkiye in the fields of mitigation and adaptation in combating climate change and to reveal the effects of these activities and targets on ensuring urban resilience. A case study, one of the qualitative research designs, was preferred. Metropolitan and provincial municipalities in all coastal cities in Türkiye (28 cities) were contacted, and data were collected through online interviews from 21 municipalities that responded positively. MAXQDA 2022 qualitative analysis software was used to analyse the data, and the findings were visualised and interpreted. As a result, it has been determined that there is a direct relationship between the holistic and effective implementation of mitigation and adaptation actions in cities and ensuring urban resilience. In the cities where the field study was conducted, it was determined that a small number of municipalities carry out a small number of mitigation and adaptation actions, and no municipality has implemented these actions holistically. In addition, the existence of many problems, especially economic and financial inadequacies, and the inadequacy of risk mitigation practices have been determined. In this direction, since it is thought that the target of urban resilience in the cities where the field study was carried out cannot be achieved shortly, it is necessary to establish the legal, administrative, institutional and economic basis for combating climate change at central and local level and to put mitigation and adaptation-oriented policies into practice.