Metaverse araçlarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocukların dinleme ve konuşma tutumlarına etkisi
The effect of metaverse tools on the listening and speaking attitudes of children learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 952024
  2. Yazar: GÜRKAN BİLGİSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA UZDU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, günümüzde hızla gelişen üç boyutlu sanal evren (metaverse) teknolojisinin, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklara yönelik derslerde ne şekilde uygulanabileceğini ve bu uygulamanın çocukların Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dinleme ve konuşma becerilerinin tutumuna etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın evrenini devlet okullarında eğitim gören 7-10 yaş arası Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklar oluştururken örneklemini ise örgün eğitim kapsamında devlet okullarında uyum sınıflarında Türkçe öğrenen 7-10 yaş aralığında A1 seviyesindeki 12 yabancı uyruklu öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında ZEP isimli metaverse platformu aracılığıyla hazırlanan sanal sınıf ortamında öğrenciler, derslere katılmış ve bu sürecin onların dinleme ve konuşma becerilerine karşı tutumlarına etkisi ölçülmüştür. Nicel verilere ek olarak metaverse araçlarının çocuklara Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde sağlayabileceği faydalar ve olumsuzluklar için öğrencilerle odak görüşmesi ve anketler yapılmış bu araçların çocukların yabancı dil öğrenim sürecine etkileri çocuklara yabancı dil öğretimi ilkeleri ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi programı kapsamında ele alınıp değerlendirilmiş, alanyazında yapılan çalışmalar ele alınarak bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmadaki bulgular, nitel ve nicel verilerin birlikte ele alındığı yöntemlerden karma yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin elde edilmesi için ön-test son-test uygulanmış ve“Bağımlı Grup t-Testi”ve“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ile veri analizi yapılmıştır. Çalışmanın nitel kısmını odak görüşmesi ve yansıtıcı günlük verileri oluşturmaktadır. Bu çalışma, çocukların yabancı dil öğrenme sürecindeki motivasyonunu ve başarısını artırma potansiyeline sahip yenilikçi öğretim yöntemlerinden sanal evren (metaverse) uygulamalarının çocuklara Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında yenilikçi bir eğitim teknolojisi olarak kullanılmasının olası etkilerini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the rapidly developing three-dimensional virtual universe (metaverse) technology can be applied in lessons for children learning Turkish as a foreign language and the effects of this application on children's listening and speaking skills in teaching Turkish as a foreign language. The population of the study consists of children between the ages of 7-10 who learn Turkish as a foreign language in public schools, while the sample consists of 12 foreign students at A1 level between the ages of 7-10 who learn Turkish in integration classes in public schools within the scope of formal education. Within the scope of the study, students participated in the lessons in the virtual classroom environment prepared through the metaverse platform called ZEP and the effect of this process on their attitudes towards listening and speaking skills was measured. In addition to the quantitative data, focus interviews and questionnaires were conducted with the students for the benefits and negativities that metaverse tools can provide in teaching Turkish as a foreign language to children, and the effects of these tools on children's foreign language learning process were discussed and evaluated within the scope of the principles of teaching foreign languages to children and the program of teaching Turkish as a foreign language, and the findings were tried to be reached by considering the studies in the literature. The findings in the study were obtained by using mixed method, which is one of the methods in which qualitative and quantitative data are handled together. In order to obtain quantitative data, pre-test post-test was applied and data analysis was performed with“Independent Group t-Test”and“Wilcoxon Signed Rank Test”. The qualitative part of the study consisted of a focus interview and an open-ended questionnaire. This study will explorer the effects of using virtual universe (metaverse) applications as an innovative educational technology in the field of teaching Turkish as a foreign language to children.