From bees to wings: Ecofeminist perspectives in Sue Monk Kidd's The Secret Life of Bees and The Invention of Wings
Arılardan kanatlara: Sue Monk Kidd'in Arıların Gizli Yaşamı ve Kanatların Keşfi romanlarındaki ekofeminist perspektifler
  1. Tez No: 952025
  2. Yazar: SEÇİL CANAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Seçil Canal tarafından yazılan“From Bees to Wings: Ecofeminist Perspectives in Sue Monk Kidd's The Secret Life of Bees and The Invention of Wings”başlıklı çalışma, feminizm ve çevrecilik arasındaki ilişkiyi ekofeminist kuram çerçevesinde incelemektedir. Tez, kadınların baskı altına alınması ile doğanın tahribatının aynı ataerkil zihniyetten kaynaklandığını savunarak, edebiyatın bu bağlantılı güç sistemlerini nasıl yansıttığını, sorguladığını ve onlara karşı durduğunu vurgulamaktadır. Niteliksel ve yorumlayıcı bir yöntem kullanarak, Sue Monk Kidd'in romanlarında yer alan bağ kurma, bakım, iyileşme ve direniş gibi ekofeminist değerler ile kadınların güçlenmesi, kardeşlik, maneviyat ve ırksal adaletsizlik temalarını sembolik unsurlar ve metaforlar aracılığıyla analiz etmektedir. Çalışma, Kidd'in eserlerinin ekofeminist edebiyat eleştirisine anlamlı bir katkı sunduğunu ve hikâye anlatımının ekolojik adaleti yeniden hayal etme ve empati ve dayanışmaya dayalı daha adil ve uyumlu bir dünya yaratma konusundaki dönüştürücü gücünü gösterdiğini öne sürmektedir
Özet (Çeviri)
This master's thesis, titled“From Bees to Wings: Ecofeminist Perspectives in Sue Monk Kidd's The Secret Life of Bees and The Invention of Wings”by Seçil Canal, explores the relationship between feminism and environmentalism through an ecofeminist lens. The thesis argues that the oppression of women and the destruction of nature stem from the same patriarchal mindset, emphasizing how literature reflects, questions, and resists these interconnected systems of power. Using a qualitative and interpretive method, the study analyzes how Kidd's novels embody ecofeminist values such as connection, care, healing, and resistance, along with themes of women's empowerment, sisterhood, spirituality, and racial injustice, through rich symbolism and metaphors. The work suggests that Kidd's novels make a significant contribution to ecofeminist literary criticism, demonstrating how storytelling can reimagine ecological justice and inspire a shift towards a more equitable and harmonious world based on empathy and solidarity