Anadolu (Apis mellifera anatoliaca) ve Kafkas (Apis mellifera caucasica) bal arılarında dalgalanan asimetri
Fluctuating asymmetry in Anatolian (Apis mellifera anatoliaca) and Caucasian (Apis mellifera caucasica) honey bees
  1. Tez No: 781901
  2. Yazar: DERYA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, bal arısı alttürleri olan Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca) ve Kafkas arısı (Apis mellifera caucasica) arasında dalgalanan asimetrinin varlığı çalışılmıştır. Söz konusu alttürlerin simetriye bağlı eşleşen morfolojik özelliklerinin belirli kriterlere göre ideal şeklinden uzak olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Ankara/Kazan bölgesindeki arılıklardan Anadolu arısı (A.m. anatoliaca) ve Ardahan/Posof'taki bir arılık ile Artvin'in Hatila ve Camili bölgelerindeki 4 farklı arılıktan da Kafkas arısı (A.m. caucasica) temin edilmiştir. Her bireyin iki yönlü (sağ ve sol) ön kanatlarıyla arka toplayıcı bacakların karakterleri tpsDig ve Bee2 programları kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Dalgalanan asimetrinin varlığını kanıtlamak için tüm sayısal veriler, iki yönlü varyans analizi (two-way ANOVA) ve Procrustes varyans analizi (Procrustes ANOVA) gibi bir dizi istatistiksel testten geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the existence of fluctuating asymmetry between the subspecies Anatolian bee (Apis mellifera anatoliaca) and Caucasian bee (Apis mellifera caucasica) was studied. It is aimed to determine whether the symmetrically matched morphological features of the mentioned subspecies are far from the ideal shape according to certain criteria. Anatolian bee (A.m. anatoliaca) was obtained from apiaries in Ankara/Kazan region and Caucasian bee (A.m. caucasica) was obtained from one apiary in Ardahan/Posof and 4 different apiaries in Hatila and Camili regions of Artvin. The characters of each individual's bilateral (right and left) front wings and hind legs were digitized using tpsDig and Bee2 programs. To prove the existence of fluctuating asymmetry, all numerical data were subjected to a series of statistical tests such as two-way analysis of variance (two-way ANOVA) and Procrustes analysis of variance (Procrustes ANOVA).