İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin geometrik şekil ve cisimler ile ilgili hata ve kavram yanılgılarının belirlenmesi
Examination of 4th grade students' mistakes and misconceptions for geometric shapes and geometric objects
  1. Tez No: 952026
  2. Yazar: ECESU MUSLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günlük hayatın her alanında karşılaşılan ve kullanılan geometri, matematik biliminin önemli bir alanını oluşturmaktadır. Matematik biliminin literatüründe çok fazla yer alan kavram, çeşitli kaynaklarda olay veya nesnelerin ortak özelliklerini kapsayan soyut ve genel fikir olarak tanımlanmaktadır. Matematiksel kavramların birbirleriyle ilişkili olmasından ya da öğrencilerin kavrama kendi çıkarımlarıyla anlamlar yüklemesinden dolayı süreçte öğrenciler hatalar yapmakta ve hataların bazıları kavram yanılgılarına dönüşebilmektedir. Son yıllarda ülkemizde geometride kavram yanılgılarına odaklanan bazı araştırmalar yapılmıştır fakat çalışmaların çoğunlukla ortaokul, lise düzeyi öğrencilerle ve öğretmen adaylarıyla yapıldığı görülmüştür. Araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin geometrik şekil ve geometrik cisimler ile ilgili hatalarının ve kavram yanılgılarının tespit edilmesidir. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 öğretim yılında Van'ın Erciş ilçesinde yer alan 94 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen bulguların analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışmada MEB Matematik Öğretim Programında yer alan geometri kazanımları göz önünde bulundurularak geometri özelinde uyarlanmış 22 sorudan oluşan geometrik şekiller ve geometrik cisimler hakkında üç aşamalı“Kavram Yanılgıları ve Hata Teşhis Testi”kullanılmıştır. Sorular üç aşamalı olarak ayarlanmıştır. Sorulardaki her bir aşama ayrı olarak değerlendirilip sonuca ulaşılmıştır. Birinci aşamada öğrencinin soruyu doğru yanıtlayıp yanıtlamadığı tespit edilmiştir. Ardından öğrencinin yaptığı işaretlemeyi neden yaptığı ile ilgili açıklamasına bakılmıştır. Son aşamada öğrencinin verdiği yanıttan emin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında öğrencilerin: kareyi bir dikdörtgen olarak kabul etmediği; eşkenar üçgenin aynı zamanda ikizkenar olduğunu kabul etmediği; geometrik şekilleri geometrik cisim olarak gördüğü ve tanımladığı; kare ve dikdörtgeni tanımlarken diklik ifadesini kullanmadığı ve verilen şekillerde diklik ifadesini aramadığı; şekilleri köşe sayısına göre isimlendirdiği; ayrıt, yüz, köşe kavramlarını birbirine karıştırdığı; geometrik cisimleri geometrik şekiller ile isimlendirdikleri görülmüştür. Araştırmanın sonucunda ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin geometrik şekiller ve cisimler konularında yaptıkları hatalar ve kavram yanılgıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometry, which is encountered and used in every aspect of daily life, constitutes an important field of mathematics. Concept, which is widely used in the literature of mathematical science, defined as an abstract and general idea that icludes the common characteristics of events or objects in various sources. Mathematical concepts are related to each other and students attribute meaning to the concept through their own inferences causes errors in the learning process and some of these errors may turn into misconceptions. In recent years, some research has been conducted in our country focusing on misconceptions in geometry however it was observed that the studies were mostly conducted with secondary school and high school students and teacher candidates. The aim of this research is to define the errors and misconceptions of 4th grade students about geometric shapes and geometric objects. The sample of the research consists of a total of 94 students studying at the 4th grade in Erciş, Van in the 2023-2024 academic year. In the study, a three-stage“Misconceptions and Error Diagnosis Test”consisting of 28 questions about geometric shapes and geometric objects was used. The questions were adapted by taking into account the geometry outcomes in the MEB Mathematics Curriculum. Since the questions were three-stage, the results were reached by evaluating each stage separately. First, it was determined whether the student answered the question correctly. Second, the student was asked to explain why he/she marked the option he/she marked. Finally, it was checked whether the student was sure or not sure about his/her answer. The findings of the study are: students do not accept a square as a rectangle; students do not accept that an equilateral triangle is also isosceles; students see and define geometric shapes as geometric objects; students do not use the right-angle term when defining squares and rectangles and does not seek the expression of right-angle in the given figures; students name shapes according to their number of corners; students confuse the concepts of edge, face and corner; students name geometric objects with geometric shapes. As a result of the research, the errors and misconceptions of 4th grade students about geometric shapes and geometric objects were determined.