Kültürel değişim odağında uluslararası pazarlama stratejileri için bir model önerisi
A model proposal for international marketing strategies in the focus of cultural change
  1. Tez No: 952032
  2. Yazar: AYŞENUR EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, zorunlu göç bağlamında Türkiye'de geçici koruma kapsamında yaşayan Suriyeli göçmen bireylerin tüketim pratiklerini kültürel değişim, kimlik, sosyal uyum ve pazarlama stratejileri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Geniş bir kapsamda artan göç hareketliliği, sadece demografik değişimleri değil, aynı zamanda pazar dinamiklerini ve tüketim kültürünü de dönüştürmektedir. Bu bağlamda göçmen bireylerin tüketici olarak nasıl konumlandığı, hangi stratejilerle görünür veya görünmez olmayı tercih ettikleri, kültürel aidiyetlerini hangi ürün ve pratikler üzerinden sürdürdükleri araştırmanın temellerini oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş; fenomenolojik araştırma deseni çerçevesinde, katılımcıların deneyimlerini derinlemesine anlamaya yönelik bir kurgu izlenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 17 Suriyeli göçmen ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri, MAXQDA 2024 programı aracılığıyla tematik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiş, elde edilen bulgular sonucunda kültürel değişim temelli bir pazarlama modeli geliştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, göçmen bireylerin tüketim pratiklerinde kültürel süreklilik ile melezleşme arasında bir denge kurduklarını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, özellikle yeme-içme, giyim ve dijital medya alanlarında hem kendi kültürel geçmişlerinden beslenen hem de yeni topluma uyum sağlayan hibrit stratejiler geliştirmektedir. Çalışmada öne çıkan diğer bulgular arasında, kadın katılımcıların üretim faaliyetlerini hane merkezli biçimde sürdürmeye yönelmeleri, sosyal medya mecralarında görünürlükten bilinçli olarak kaçınmaları ve kamusal alandaki temsil olanaklarının sınırlı kalması da yer almaktadır. Ayrıca, göçmen tüketicilerin mikro düzeyde ayrımcılık deneyimlerine karşı geliştirdikleri görünmezlik stratejileri, pazarlama iletişimi açısından yeni yöntemlerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda geliştirilen“Kültürel Değişim Temelli Stratejik Pazarlama Modeli”, göçmen tüketicileri homojen bir yapı olarak değil, kendi içinde farklılaşan, kültürel, ekonomik ve dijital stratejiler geliştiren çok katmanlı bir topluluk olarak ele almaktadır. Model, pazarlama stratejilerinde kültürel izlerin korunmasını, dijital sessizlik alanlarına duyarlılığı ve mikro ölçekli ekonomik segmentasyonun önemini vurgulamaktadır. Bu tez, göçmen tüketicileri pazarda sadece ekonomik birer paydaş olarak değil, kimlik kuran ve kültürel anlam üreten özneler olarak ele almak gerektiğini göstermekte; böylece pazarlama literatürüne hem kuramsal hem de uygulamalı boyutta özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the consumption practices of Syrian immigrants under temporary protection in Turkey within the framework of cultural identity, social integration, and marketing strategies. With the increasing global mobility, migration not only triggers demographic shifts but also transforms market dynamics and consumer cultures. In this context, the central inquiry of the research focuses on how immigrant individuals are positioned as consumers, the strategies they adopt to become visible or remain invisible in the marketplace, and how they sustain cultural belonging through everyday products and practices. A qualitative research design was employed, based on a phenomenological approach that aimed to explore the participants' lived experiences in depth. 17 Syrian individuals were selected through purposive sampling and interviewed using semi-structured in-depth interviews. The collected data were analyzed through thematic analysis using MAXQDA 2024 software. Based on the findings, a cultural change-oriented marketing model was developed. The results demonstrate that immigrant consumers tend to balance cultural continuity with hybridization in their consumption practices. Participants construct adaptive strategies particularly in areas such as food, clothing, and digital media, blending elements of their cultural background with those of the host society. Notable findings include women's engagement in home-based production, avoidance of visibility on social media platforms, and limited representation in public spaces. In addition, immigrant consumers develop strategies of tactical invisibility in response to experiences of microaggression and social exclusion, highlighting the need for alternative communication methods in marketing. The“Strategic Marketing Model Based on Cultural Change”views immigrant consumers not as a single, uniform bloc, but rather as a heterogeneous, multi-layered constituency that generates economic and cultural value through varied consumption practices. The model emphasizes the importance of preserving cultural traces, acknowledging digital silence zones, and adopting micro-level segmentation in marketing strategies. This dissertation argues that immigrant consumers should not be approached merely as economic actors but as individuals who express and reconstruct cultural identity through consumption. Thus, the research seeks to advance international marketing and cross-cultural consumer studies by providing contributions on both conceptual and applied fronts.