Sosyal medyada yeşil reklam uygulamalarının tüketici farkındalığı üzerindeki etkisi
The impact of green advertising practices on consumer awarenessin social media
- Tez No: 952031
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya platformlarında gerçekleştirilen yeşil reklam uygulamalarının, başta tüketici farkındalığı olmak üzere, satın alma davranışı ve müşteri tatmini üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, sosyal medyada yer alan yeşil reklam içeriklerinin markanın çevre dostu imajını ve marka farkındalığını artırdığı görülmüştür. Ancak bu içeriklerin doğrudan yeşil satın alma davranışını ve müşteri tatminini artırmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, yeşil marka farkındalığı üzerinden satın alma davranışının olumlu yönde etkilendiği, yeşil reklamla motive edilen satın alma davranışının tüketici tatmini artırdığı ve tüketici farkındalığının müşteri tatmini üzerinde pozitif etkiler yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study investigates the effects of green advertising practices on social media platforms, particularly focusing on consumer awareness, purchasing behavior, and customer satisfaction. According to the findings, green advertising content on social media enhances both the brand's environmentally friendly image and brand awareness. However, it was found that such content does not directly influence green purchasing behavior or customer satisfaction. Nevertheless, green brand awareness was shown to positively impact purchasing behavior, and purchase behavior stimulated by green advertising on social media contributed to increased customer satisfaction. Furthermore, general consumer awareness was found to have a positive effect on customer satisfaction.