Türk savunma sanayiinin tarihsel gelişimi ve dış politikadaki gelişmelerle bağlantıları
Historical development of Turkish defense industry and its connections wiht developments in foreign policy
- Tez No: 952039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
“Türk Dış Politikasının Savunma Sanayii Alanında Yapılan Gelişmelere Etkisi”isimli bu çalışma, Türk dış politikasının savunma sanayii alanında alınan kararları, yürütülen çalışmaları ve hangi tedarik modelinin benimseneceğini ne şekilde etkilediği incelemek maksadıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma ile öncelikle savunma sanayiinin tanımı, savunma sanayiinin önemi, savunma sanayiinin tarihsel gelişimi, dünyada ve Türkiye'de savunma sanayii konularına değinilmiştir. Ardından geçmişten günümüze Türkiye Cumhuriyeti devletinin savunma sanayii alanında yapmış olduğu yenilikler, benimsemiş olduğu politikalar ve Türk dış politikası ile savunma sanayii arasında ilişki dönemsel olarak incelenmiştir. Yapılan incelemede tarihsel süreç içerisinde devletin karşı karşıya kalmış olduğu güçlükler, karar mekanizmaları, siyasi aktörler ve dış politika stratejilerinin savunma sanayiini ne şekilde etkilediği sebep sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilmiştir. Türkiye'nin bulunmuş olduğu jeopolitik konum gereği karşı karşıya kalabileceği güvenlik tehditlerine karşı caydırıcılığı sağlaması ve bağımsız kararlar alınabilmesi için modern bir savunma sanayiinin inşa edilmesi elzemdir. Ülke ekonomisi ile doğrudan ilişkisi bulunan inşa sürecinin, yabancı ülkelere bağımlılığı minimize etmek maksadıyla mümkün mertebe yerli kaynaklar vasıtasıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle askeri, ekonomik ve siyasi açıdan daha bağımsız politikalar yürütebilmek için“yerli ve milli”bir savunma sanayii kurulması zorunludur
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Effect of Turkish Foreign Policy on the Developments Made in the Field of Defense Industry”, was prepared to examine how Turkish foreign policy affects the decisions taken in the field of defense industry, the studies carried out and which procurement model will be adopted. In this study, first of all, the definition of the defense industry, the importance of the defense industry, the historical development of the defense industry, and the defense industry in the world and in Turkey are touched upon. Then, the innovations made by the Republic of Turkey in the field of defense industry from past to present, the policies it has adopted and the relationship between Turkish foreign policy and the defense industry have been examined periodically. In the analysis, the difficulties faced by the state throughout the historical process, decision-making mechanisms, political actors and how foreign policy strategies affected the defense industry were evaluated in a cause-effect relationship. It is essential to build a modern defense industry in order to provide deterrence against security threats that Turkey may face due to its geopolitical location and to make independent decisions. The construction process, which has a direct relationship with the country's economy, should be carried out using domestic resources as much as possible in order to minimize dependence on foreign countries. For this reason, it is necessary to establish a“local and national”defense industry in order to carry out more independent policies in military, economic and political terms.