Askeri yenilik ve silah teknolojileri kapasite artırımı: Türkiye ve Suudi Arabistan karşılaştırması
Military innovation and weapon technologies capacity building: A comparison Türkiye and Saudi Arabia
- Tez No: 961704
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışması askeri yenilik, askeri kapasite artımı ve savunma sanayii konularında orta büyüklükte devletlerin neden farklı davranışlar ve politikalar ortaya koyduğunu ele almaktadır. Devletlerin uluslararası sistemde ulusal güvenliklerini sağlamak adına ilk başvurduğu yöntemlerden biri askeri kapasitelerini artırmaktır. Bu kapsamda bazı devletler askeri alandaki gereksinimlerini satın alma, hibe vb. dışa bağımlı yöntemlerle karşılarken bazı devletler ise otonom olmayı hedefleyen yerli savunma sanayii gelişimine yönelik politikalara yönelirler. Büyük güce sahip devletler genellikle yerli savunma sanayii kapasitesine sahipken, orta büyüklükte devletler için bu durum değişkenlik göstermektedir. Orta büyüklükte devletlerin savunma sanayii politikalarının neden farklılaştığı ve farklılaşmanın hangi değişkenlere bağlı olduğu önemli bir soru haline gelmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmasında orta büyüklükte devletlerin askeri kapasite artımı konusunda politika farklılaşmalarında birincil açıklayıcı değişkenin dış faktörler olduğu iddia edilmektedir. Bir dış faktör olarak ittifaklarla olan ilişki durumunun savunma sanayii alanında yerlileşme ve yerlileşemeye belirleyen bağımsız değişken olduğu ortaya koyulmaktadır. Bununla beraber, iç faktörlerin de ara değişken olarak savunma sanayii politikalarında belirleyici olduğu bu çalışmada belirtilmektedir. Ayrıca, çalışmanın argümanları ile uyumlu olan neoklasik realizm teorisi çalışmanın teorik pozisyonunu oluşturmaktadır. Çalışmanın argümanları ve teorik pozisyonu, savunma sanayii alanında farklı politikalar izleyen orta büyüklükte devlet sınıflandırmasıyla uyumlu olan Türkiye ve Suudi Arabistan örnekleri üzerinden ele alınmıştır. Türkiye'nin ve Suudi Arabistan'ın tarihsel olarak ittifak ilişkileri ve iç faktör değişkenleri 1945-2024 tarihleri arasındaki dönemde incelenmiştir. İttifaklara yakınlaşmanın yerli savunma sanayii gelişimini sınırlandırdığı ve ittifaklardan uzaklaşmanın ise yerli savunma sanayii gelişimimi tetiklediği argümanı çalışmanın örnek devletleri Türkiye ve Suudi Arabistan bölümlerinde test edilmiştir. Ayrıca, ara değişken olan iç faktörler de irdelenmiştir. İlaveten, çalışmanın iki örnek devletinin çalışmanın konusu özelinde karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study tackles why middle power states exhibit different behaviors and policies in military innovation, military capacity building and defense industry. One of the first methods that states apply to in order to ensure their national security in the international system is to increase their military capacity. In this context, while some states provide their needs in the military field with externally dependent methods such as purchasing, grants, etc., some states turn to policies aimed at developing an autonomous domestic defense industry. Great power states generally have domestic defense industry capacity, this situation varies for middle power states. Why the defense industry policies of such states differ and which variables this differentiation depends on become an important question. In this context, the thesis study claims that external factors are the primary explanatory variable in the policy differences of middle power states regarding military capacity building. It is revealed that the affair with alliances as an external factor is an independent variable that determines indigenization and non-indigenization in the defense industry. In addition, it is showed in this study that internal factors are also effective in defense industry policies as an intervening variable. In addition, the neoclassical realism theory, which is compatible with the arguments of the study, constitutes the theoretical position of the study. The arguments and theoretical position of the study are discussed through the examples of Turkey and Saudi Arabia, which are compatible with the classification of middle power states that follow different policies in the field of defense industry. The historical alliance relations and internal factor variables of Turkey and Saudi Arabia are analyzed in the period between 1945-2024. The argument that convergence with alliances limits the development of domestic defense industry and that abandonment from alliances triggers the development of domestic defense industry is tested in the sample countries of the study, Turkey and Saudi Arabia. In addition, internal factors, which are intervening variables, were also examined. Furthermore, a comparison was made of the two sample states of the study on this subject.