Dijitalde kişisel marka yaratımı ve yönetimi: Lüks bir moda markası üzerine bir araştırma
Personal brand creation and management in digital media: A research on a luxury fashion brand
- Tez No: 952059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Kişisel marka, hak edilen rekabet avantajı sağlaması, kariyer fırsatları yaratması ve belirlenen hedefe marka bilinciyle ulaşmayı kolaylaştırması açısından hem pazarlama dünyası hem de geleceğin pazarlamacıları için önemli bir kavramdır. Dijitalleşmenin gelişimiyle birlikte, sosyal medyada kişisel marka yaratmak ve bunu profesyonel anlamda büyütmek her birey için erişilebilir hale gelmiştir. Sosyal medyanın, kullanıcılara benliklerini istedikleri gibi sunma imkânı vermesi ve markaların iletişim stratejilerini dijital platformlar üzerinden yürütmesi, tüketicilerin benlik sunumunda öne çıkan bir kategori olarak lüks moda ürününü temsil eden kişisel markalarla daha sık karşılaşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, dijital platformlarda iletişim stratejisi yürüten lüks moda markalarının nasıl yönetildiğini analiz etmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda, kişisel marka sahibinin dijital platformlarda sunduğu benliğin markasına nasıl yansıdığı ve bu sunumun tüketiciler üzerindeki etkisi“Benlik İmajı Uyumu Kuramı”çerçevesinde incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, lüks moda kategorisine ait kişisel bir marka olan Les Benjamins markası özelinde iki aşamalı bir araştırma yürütülmüştür: İlk olarak Instagram üzerinden bir içerik analizi gerçekleştirilmiş, ardından kişisel marka tüketimine ve teknoloji kullanımına yatkın olan Z kuşağını temsil eden tüketicilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Araştırma bulgularının karşılaştırmalı analizi, kişisel marka yönetimi ile tüketici algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Les Benjamins ve kurucusu Bünyamin Aydın özelinde yapılan incelemeler, markanın ve kurucusunun benlik sunumlarının stratejik bir uyum içinde olduğunu göstermektedir. Tüketicilerin, Benlik İmajı Uyumu Kuramı doğrultusunda“Olumlu Benlik İmajı Uyumu”veya“Olumlu Benlik İmajı Uyuşmazlığı”na göre hareket ettikleri belirlenmiştir. Kişisel markalarla kendileri arasında benzerlikler bulmaları ya da o markalara benzemek istemeleri, satın alma kararlarını doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medya kullanımında hem marka hesaplarının hem de katılımcıların benzer yöntemleri tercih ettiği belirlenirken, içerik formatı, reklam mesajları ve çekicilik unsurlarında cinsiyet bazlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Erkek katılımcılar, lüks tüketim algıları ve marka iletişimi açısından Les Benjamins ile daha fazla örtüşme gösterirken, kadın katılımcıların bu konuda daha farklı yaklaşımlar sergilediği görülmüştür. Bununla birlikte, katılımcılar, Bünyamin Aydın'ın kişisel kimliği ile markası arasındaki uyumu güçlü bir unsur olarak değerlendirmiş ve bu uyumun tüketici bağlılığını artırmada önemli bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal branding is an important concept for both the marketing world and future marketers, as it provides a well-earned competitive advantage, creates career opportunities, and facilitates reaching a set goal with brand awareness. With the advancement of digitalization, creating and professionally growing a personal brand on social media has become accessible to everyone. The ability of social media to allow users to present their identities as they wish, along with brands executing their communication strategies through digital platforms, has made luxury fashion brands prominent in identity presentation a more frequent encounter for consumers. This study aims to analyze how luxury fashion brands that operate through digital platforms manage their communication strategies. Additionally, it seeks to examine how personal brand owners reflect their self-presentation onto their brands and how this influences consumers within the framework of the“Self-Image Congruence Theory.”In line with the study's objectives, a two-stage research process was conducted, focusing on Les Benjamins, a personal brand in the luxury fashion category. First, a content analysis was performed on Instagram, followed by semi-structured interviews with Generation Z consumers, who tend to be more inclined toward personal brand consumption and technology use. The comparative analysis of the research findings revealed the relationship between personal brand management and consumer perception. The study of Les Benjamins and its founder, Bünyamin Aydın, showed that their self-presentations were strategically aligned. Consumers were found to act according to the Self-Image Congruence Theory, specifically based on either“Positive Self-Image Congruence”or“Positive Self-Image Incongruence.”It was concluded that consumers either see similarities between themselves and personal brands or aspire to resemble those brands, which directly influences their purchasing decisions. While both brand accounts and participants employed similar methods in social media usage, gender-based differences were observed in content formats, advertising messages, and appeal strategies. Male participants demonstrated a stronger alignment between their perceptions of luxury consumption and brand communication with Les Benjamins, whereas female participants exhibited more varied perspectives. Nevertheless, participants considered the alignment between Bünyamin Aydın's personal identity and his brand a significant factor, concluding that this coherence plays a crucial role in strengthening consumer loyalty.