İleri evre kanser hastalarında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of virtual reality application on pain and patient satisfaction in advanced stage cancer patients
- Tez No: 952073
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KILIÇ AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İleri evre kanser hastalarında ağrı, yönetmesi oldukça güç bir semptomdur. Bu süreç hastaların tedavi memnuniyetini ve uyumunu da oldukça etkilemektedir. Bu araştırma, ileri evre kanser hastalarında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı şiddeti ve hasta memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu araştırma, randomize kontrollü tek kör deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma 01.03.2024-01.09.2024 tarihleri arasında, bir eğitim ve araştırma hastanesinin dahiliye kliniklerinde yatan dahil edilme kriterlerine uyan 54 hasta ile yürütüldü. Müdahale ve kontrol gruplarına rastgele 27 hasta atandı. Müdahale grubundaki hastalara araştırmacı tarafından 3 gün boyunca her gün rutin tedavi saatinden 30 dakika önce ortalama 10 dakika sanal gerçeklik gözlüğü ile müzik eşliğinde deniz ve doğa içerikli hasta tercihli 3D videolar izletildi. Kontrol grubuna rutin tedavi ve bakım uygulandı. Araştırmanın verileri hasta bilgi formu, Visual Analog Skala (VAS) ve hasta memnuniyet ölçeği ile toplandı. Araştırmaya etik kurul onayı, kurum izni ve hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olur alındıktan sonra yürütüldü. Hastaların ağrı şiddeti 1., 2. ve 3. günlerde, memnuniyet düzeyleri ise 1.ve 3. günler değerlendirildi. Araştırma verilerinin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırmalı grupların analizinde bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ve ANOVA testi ve ki kare testi yapıldı. Tüm analizler için istatiksel anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
Pain is a very difficult symptom to manage in advanced stage cancer patients. This process also significantly affects patients' treatment satisfaction and compliance. This study was conducted to evaluate the effect of virtual reality application on pain and patient satisfaction in advanced stage cancer patients. This study was conducted as a randomized controlled single blind experimental study. The study was conducted between 01.03.2024 and 01.09.2024 with 54 patients who met the inclusion criteria and were hospitalized in the Internal Medicine clinics of İzmir Buca Seyfi Demirsoy EAH. A total of 27 patients were randomly assigned to the intervention and control groups. The patients in the intervention group were shown 3D videos of sea and nature content accompanied by music using virtual reality glasses for an average of 10 minutes every day, 30 minutes before the routine treatment time, by the researcher for 3 days. Routine treatment and care were applied to the control group. The data of the study were collected with the patient information form, visual analog scale (VAS) and patient satisfaction scale. The study was conducted after obtaining ethics committee approval, institutional permission and informed voluntary consent from the patients. The pain intensity of the patients was evaluated on the 1st, 2nd and 3rd days, and the satisfaction levels were evaluated on the 1st and 3rd days in both groups. Statistical significance was accepted as p0.05).