Sığır ve insanlarda leptospirozisin araştırılması
Investigation of leptospirosis in cattle and humans
  1. Tez No: 952074
  2. Yazar: ERTUĞRUL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Public Health, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu Doktora tezinde, leptospirozisin endemik olarak gözlendiği Mardin İli Derik ve Kızıltepe İlçelerinde, sığır popülasyonunda Leptospira spp. enfeksiyonunun serolojik olarak, insanlarda ise retrospektif örnekler üzerinden moleküler olarak araştırılması amaçlanmıştır. Sığır popülasyonunda toplam 56 sığırdan alınan serum örnekleri, ELISA yöntemiyle üç tekrar halinde analiz edilmiş, pozitif veya sınırda bulunan beş örnek, Mikroskobik Aglütinasyon Testi (MAT) ile doğrulanarak sığırlarda %5,3 oranında seropozitiflik saptanmış ve MAT ile doğrulanan örneklerde Leptospira interrogans serovar Hardjo type Prajitno belirlenmiştir. İnsan örneklerinde ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Laboratuvarlarında daha önce Real-Time PCR ile (CT
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, it was aimed to investigate Leptospira spp. Infections serologically in the cattle population and molecularly in human retrospective samples in Derik and Kızıltepe districts of Mardin province, where leptospirosis is endemic. In the cattle population, serum samples collected from a total of 56 individuals were analyzed by ELISA in three replicates, and five samples with positive or borderline results were confirmed by the Microscopic Agglutination Test (MAT). As a result, a seropositivity rate of 5.3% was detected in cattle, and Leptospira interrogans serovar Hardjo type Prajitno was identified in the MAT-confirmed samples. For the human samples, 39 archived DNA samples previously found positive by real-time PCR (CT