Miilux 500T zırh çeliğinde ısıl işlemin mekanik ve balistik özelliklere etkileri
Effects of heat treatment on mechanical and ballistic properties of Miilux 500T armor steel
- Tez No: 952078
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de üretilen ilk ve tek yerli zırh çeliği olan MIL-DTL-46100 Class 1 Miilux Protection 500T'nin, farklı östenitleme sürelerinin mekanik ve balistik performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Zırh çelikleri, üstün mukavemet, sertlik ve balistik dayanım özellikleri sayesinde hem askeri hem de sivil uygulamalarda geniş kullanım alanı sunar. Ancak yerli zırh çeliklerine ilişkin ısıl işlem ve karakterizasyon çalışmalarında literatürde belirgin bir boşluk bulunmaktadır. Araştırma kapsamında, 8 mm kalınlığındaki numunelere farklı östenitleme süreleri uygulanmış; mikro yapı, faz dağılımı, mekanik özellikler ve balistik performans karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sertlik testleri, Brinell yöntemi ile, darbe dayanımı ise Charpy V-çentikli testlerle gerçekleştirilmiştir. Mikro yapı analizlerinde optik mikroskop ve SEM kullanılırken, faz incelemesi XRD yöntemiyle yapılmıştır. Ayrıca, MIL-DTL-46100 standardında belirtilen V50 balistik limit tespiti yöntemiyle, Cal.50 AP M2 mühimmatı kullanılarak numunelerin balistik dayanımı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, östenitleme süresinin optimize edilmesinin hem mekanik hem de balistik özellikleri önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, yerli üretim zırh çeliklerinin askeri araçlarda kullanım potansiyelini arttırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of different austenitizing durations on the mechanical and ballistic performance of MIL-DTL-46100 Class 1 Miilux Protection 500T, which is the first and only domestically produced armor steel in Turkey. Armor steels offer wide applications in both military and civilian sectors due to their superior strength, hardness, and ballistic resistance. However, there is a noticeable gap in the literature regarding heat treatment and characterization studies on domestically produced armor steels. In this research, 8 mm thick specimens were subjected to different austenitizing durations, and their microstructure, phase distribution, mechanical properties, and ballistic performance were comparatively evaluated. Hardness tests were conducted using the Brinell method, while impact toughness tests were carried out using Charpy V-notch tests. Microstructural analyses were performed using optical microscopy and SEM, and phase analysis was carried out by XRD. Additionally, the ballistic resistance of the specimens was determined using the V50 ballistic limit test as specified in the MIL-DTL-46100 standard, with Cal.50 AP M2 armor-piercing ammunition. The results indicate that optimizing the austenitizing duration significantly improves both the mechanical and ballistic properties. This thesis aims to enhance the potential usage of domestically produced armor steels in military vehicles.