Miilux protection 600 zırh çeliğinin metal inert gaz kaynağı (MIG) ile birleştirilerek kaynak bölgesinin incelenmesi
Inspection of the weld zone by combining miilux protection 600 armor steel with metal inert gas welding (MIG)
- Tez No: 950787
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Miilux Protection 600 zırh çeliğine ER 110 SG ve ER 307Si kaynak teli ile kaynaklı birleştirme, kaynaklı birleştirmeye ilave olarak gerilim giderme tavlaması ve ıslah etme ısıl işlem proseslerinin uygulanmasının mekanik özelliklere olan etkilerinin tespit edilmesi ve elde edilen verilerin karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi bu çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Miilux Protection 600 zırh çeliği, ER 110 SG ve ER 307Si olmak üzere iki farklı kaynak teli ile gaz altı MIG kaynaklı birleştirme işlemine tâbi tutulmuştur. İki farklı kaynak teli ile kaynaklanarak elde edilen numunelerin bir kısmına gerilim giderme tavlaması, bir kısmına da ıslah işlemi uygulanarak test numuneleri hazırlanmıştır. Tahribatsız muayene testleri olarak sıvı penetrant ve ultrasonik test, tahribatlı muayene testleri olarak da sertlik, çekme testi, çentik darbe testi ve mikroyapı inceleme yapılmıştır. Zırh çeliğinin kaynakla birleştirme işleminde kullanılan ER 110 SG ve ER 307Si kaynak tellerinin %C oranının düşük olmasından dolayı kaynak sonrası uygulanan ısıl işlem ile sertlik artışı söz konusu olmamaktadır. Karbon miktarının yeterli olmadığı durumlarda ısıl işlem uygulamasında sertlik artışı sağlayan martenzit mikroyapı dönüşümü elde edilememiş, bu nedenle düşük karbonlu kaynak metalleri için gerilim giderme ve ıslah etme ısıl işlem proseslerinin, mekanik özellikleri arttırmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effects of welding Miilux Protection 600 armor steel with ER 110 SG and ER 307Si welding wire, stress relief annealing and heat treatment processes applied in addition to welding on mechanical properties, and to analyze the obtained data comparatively. In this study, Miilux Protection 600 armor steel was subjected to gas MIG welding using two different welding wires, ER 110 SG and ER 307Si. Test samples were prepared by applying stress relief annealing to some of the samples obtained by welding with two different welding wires and by applying the quenching process to the others. Liquid penetrant and ultrasonic testing were performed as non-destructive testing tests, and hardness, tensile, notch impact tests and microstructure examination were performed as destructive testing tests. Due to the low C% content of the ER 110 SG and ER 307Si welding wires used in the welding process of armor steel, post-weld heat treatment does not increase hardness. In cases where the carbon content is insufficient, the martensite microstructure transformation that provides increased hardness cannot be achieved during heat treatment. Therefore, it has been determined that stress-relieving and conditioning heat treatment processes for low-carbon weld metals do not increase mechanical properties.