Kocaeli Üniversitesi fakültelerinde ve sağlık meslek yüksek okulunda kadavradan organ bağışının arttırılmasına yönelik eğitim
Educational intervention to promote cadaveric organ donation among students at the faculties and vocational school of health services of Kocaeli University
  1. Tez No: 952084
  2. Yazar: SHALALA GASIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SARPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç Organ nakli, son dönem organ yetmezliği olan hastalar için hayat kurtarıcı tek tedavi seçeneğidir. Ancak, organ bağış oranlarının yetersizliği, nakil bekleyen hasta sayısının giderek artmasına neden olmaktadır. Bu durum, toplumda organ bağışı konusundaki farkındalığın ve olumlu tutumların artırılmasını gerekli kılmaktadır. Özellikle üniversite öğrencileri gibi genç ve eğitimli bireylerin bu konudaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi, gelecekteki farkındalık çalışmalarına yön vermesi açısından önemlidir. Bu çalışma, öğrencileri organ bağışı konusunda bilgilendirmek, bu konudaki tutum ve görüşlerini öğrenmek ve bağışa teşvik etmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kocaeli Üniversitesi Fakülte ve Yüksekokulları dersliklerinde, 9 Şubat 2024 – 15 Nisan 2025 tarihleri arasında dokuz oturumda gerçekleştirilmiştir. Tüm oturumlara araştırmacı asistanın yanı sıra danışman öğretim üyesi de katılmıştır. Yüz yüze, barkovizyon kullanılarak öğrencilere organ bağışı konusunda bilgilendirme yapılarak kimlerin verici olabileceği, gönüllü kaydı için nereye başvurulacağı konusunda sunum yapılmıştır. Ardından dağıtılan anket formu ile katılımcıların öğrendikleri sorgulanmış ve konu hakkındaki düşünce ve tutumları araştırılmıştır. Bulgular: Kocaeli Üniversitesi'nin fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören toplam 560 öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 21,13 ± 2,62 olup, 189'u (%33,8) erkek, 371'i (%66,3) kadındır. Çalışmaya katılan öğrencilerin 462'si (%82,5), canlıdan yapılan organ bağışının verici açısından sağlık riski taşıdığını ve bu nedenle mümkün olduğunca kadavradan organ naklinin tercih edilmesi gerektiğini belirterek soruyu doğru yanıtlamıştır. Katılımcılara yakınlarının beyin ölümü gerçekleşmesi durumunda organlarını bağışlamak için onay verip vermeyecekleri sorulduğunda, 328'i (%58,6)“Evet”yanıtını vermiştir.“Ekonomik olarak zor durumda olan bireylerin, böbrek gibi çift organlarından birini ihtiyacı olan bir kişiye satması mümkün müdür?”sorusuna ise 475 öğrenci (%84,8)“Hayır”yanıtını vererek doğru cevabı işaretlemiştir.“Kişinin sağlıklıyken organ ve doku bağış formunu doldurarak başvuruda bulunmuş olması, beyin ölümü gerçekleştiğinde ailesinin organ bağışına onay vermesini kolaylaştırır”ifadesine öğrencilerden 455'i (%81,3)“Evet”yanıtını vererek doğru cevabı vermiştir. Son olarak, öğrencilere organ bağışı konusunda verilen eğitimin yararlı olup olmadığı sorulmuş ve 525 öğrenci (%93,8) bu soruya“Evet”yanıtını vermiştir. Sonuç: Genç nesle kadavradan organ bağışı konusunda verilecek eğitimlerin, organ bağışçı sayısının artırılmasında etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Organ transplantation is theonly life-saving treatment option forpatients withend-stage organ failure. However, thein sufficient rate of organ donation leads to an increasing number of patients waiting for transplants. This situation necessitates raising public awareness and encouraging positive attitudes towards organ donation. It is particularly important to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of young and educated individuals, such as university students, as their perspectives can guide future awareness campaigns. This study aim ed to inform students about organ donation, explore their attitudes and opinions on the subject, and encourage them to become donors. Materials and Methods The study was conducted in classrooms at the faculties and vocational schools of Kocaeli University between February 9, 2024, and April 15, 2025. Itconsisted of nine sessions organized by a research assistant, with participation from the supervising faculty member. during face-to-facesessions, students were informed about organ donation using visual presentations. The presentations included who can be a donor and where to apply for volunteer registration. Following the presentation, a question naire was distributed to assess the participants' learning, thoughts, andattitudes regarding the topic. Results A total of 560 students from various faculties and vocational schools at Kocaeli University participated in thestudy. The meanage of the participants was 21.13 ± 2.62 years; 189 (33.8%) were maleand 371 (66.3%) were female. Of the participants, 462 (82.5%) correctly stated that live organ donation poses health risks for the donor and there forecadaveric organ donation should be prioritized whenever possible. When asked whether they would approve organ donationif a closerelative were declared brain dead, 328 students (58.6%) answered“Yes.”Inresponse to the question,“Should economically disadvantaged individuals be allowed to sell one of their pair ed organs, such as a kidney, to someone in need?”475 students (84.8%) answered“No,”which was the correct response. A total of 455 students (81.3%) correctly agreed with the statement that if a person has completed an organ and tissue donation form while healthy, it facilitates the family's decision to approve donation in the event of brain death. Finally, when asked whether education about organ donation was beneficial, 525 students (93.8%) responded“Yes.”Conclusion Educational program saimed at the younger generation regarding cadaveric organ donation may be effective in increasing the number of organ donors.