Eriyik yığma modelleme temelli eklemeli imalat ile üretilen saf ve kompozit yapıdaki farklı termoplastik ürünlerin sürtünme ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of friction and wear behavior of differentthermoplastic products in pure and composite structures produced by additive manufacturing based on melted building modeling
- Tez No: 952083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son birkaç yılda, fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikler gibi önemli konuları aydınlatmak için 3B baskıya odaklanan teknik çalışma miktarı önemli ölçüde artmıştır. Yaygın eğilimlerin aksine ve literatürde ilk kez bu tez, eklemeli olarak üretilen PA6 ve ABS tabanlı parçaların aşınma özellikleri üzerinde sıvı işlem ortamı türü, takviye varlığı ve deformasyon yükünün birleşik etkisini karşılaştırmalı bir şekilde incelemeyi hedeflemiştir. Takviye malzemesi olarak karbon lifler kullanılmış ve tüm numuneler eritilmiş filament üretimi (EYM) ile üretilmiştir. Numunelerin bazıları birincil baskıdan sonra damıtılmış su ve NaCl çözeltisi işlemlerine tabi tutulmuş ve deformasyonun doğasını incelemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak deformasyon analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuçlardan, Sıvı işlem uygulamalarının numunelerde ağırlık artışına neden olduğu ve elyaf eklenen parçaların genellikle saf versiyonlara göre daha yüksek sıvı emilim tepkisi gösterdiği ileri sürülebilir. Aynı sürtünme testi koşullarında, PA6 ve PA6-CF numuneleri genellikle ABS temelli parçalardan daha iyi aşınma performansı göstermiştir. Ek olarak, daha yüksek yük seviyelerinde fiber modifikasyonu işlenen ABS numuneleri, NaCl çözeltisinde avantajlı olarak görülebilir. PA6 ve PA6-CF parçaları tuzlu su ortamında kullanılmaya uygun olmadığı ve artan deformasyon yüklerinin ekstra ağırlık kaybına neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the friction and wear behaviors of different composite and pure products produced with fused deposition modeling (FDM), which is frequently used in industrial rapid prototyping, will be experimentally investigated. Here, the combined effects of printing parameters, water absorption environments, product reinforcement status and loading status variables under test conditions will be analyzed in detail. For the first time in the literature, these processes will be carried out comparatively for two different standard and composite products and the mechanisms of wear status due to plastic deformation will be taken in all dimensions. The aim is to examine the friction status of plastic parts that are in contact and working in such cases that the defense industry frequently uses and needs in terms of rapid maintenance/rapid spare part production and to obtain numerical data, and to have practical effects in terms of a study. With the obtained data, it is planned to create an interactive process triangle between the versatility of three-dimensional printing technologies, performance analyses of composite products and wear performances of thermoplastic-based filament materials. In this context, production optimization, dimensional accuracy analyses, hardness tests, surface roughness measurements, macro examinations, mass change analyses, friction coefficient analyses and wear loss analyses will be performed.