Güney Marmara Bölgesi kabakgil üretim alanlarında virüs hastalıklarının belirlenmesi
Determination of virus diseases from cucurbit production fields of South Marmara Region in Türkiye
- Tez No: 952118
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde kabakgil virüsleri üzerine birçok araştırma yapılmış olmasına rağmen, Güney Marmara Bölgesi'nde (GMB) bu virüslerin moleküler düzeyde incelenmesine dair çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu eksiklikten yola çıkılarak, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale illerinde virüs veya virüs benzeri belirtiler gösteren toplam 76 farklı kabakgil türünden örnekler toplanmıştır. Elde edilen örnekler, ülkemizde yaygın olarak görülen yedi farklı virüs için RT-PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. İncelemeler sonucunda 52 örneğin en az bir virüs ile enfekte olduğu tespit edilmiştir. Bu örneklerde zucchini yellow mosaic virus (ZYMV), watermelon mosaic virus (WMV) ve cucumber mosaic virus (CMV) türleri saptanmış, buna karşın cucumber green mottle mosaic virus (CGMMV), cucumber vein yellowing virus (CVYV), cucurbit yellow stunting disorder virus (CYSDV) ve cucurbit chlorotic yellows virus (CCYV) varlığına rastlanmamıştır. En sık rastlanan virüs ZYMV olup, %34,21 oranında enfeksiyon oranına sahipken; CMV ise %2,63 oranla en az görülen virüs olmuştur. Enfekteli örneklerde en çok gözlemlenen belirti ise yapraklarda meydana gelen mozaik desenli renk değişiklikleridir. Moleküler analiz için her virüs türünden üçer adet olmak üzere toplam dokuz izolat seçilmiş ve bu izolatların kılıf protein gen bölgeleri dizilenmiştir. Elde edilen dizilerin karşılaştırılmasında Türk izolatlarının kendi aralarında %95-97 oranında benzerlik gösterdiği, buna karşılık farklı ülkelerden elde edilen izolatlarla %10'a varan genetik farklılıklar içerdiği saptanmıştır. Filogenetik analizler neticesinde ZYMV izolatlarının birbirine oldukça yakın ilişkili olduğu; WMV ve CMV izolatlarının ise farklı genetik gruplarda yer aldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Güney Marmara Bölgesi'nde ZYMV ve WMV'ye ait izolatların ilk kez moleküler düzeyde karakterize edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although numerous studies on cucurbit viruses have been conducted across various regions of Turkey, molecular characterization studies specific to the South Marmara Region (SMR) remain limited. To address this gap, a total of 76 cucurbit samples exhibiting viral or virus-like symptoms were collected from different species in Balıkesir, Bursa, and Çanakkale provinces. These samples were screened using reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-PCR) for seven viruses known to be present in Turkey. Out of all the samples analyzed, 52 were found to be infected with at least one viral agent. Among the viruses detected were zucchini yellow mosaic virus (ZYMV), watermelon mosaic virus (WMV), and cucumber mosaic virus (CMV), while cucumber green mottle mosaic virus (CGMMV), cucumber vein yellowing virus (CVYV), cucurbit yellow stunting disorder virus (CYSDV), and cucurbit chlorotic yellows virus (CCYV) were not identified in any of the samples. ZYMV showed the highest infection rate at 34.21%, whereas CMV was the least frequently detected at 2.63%. Mosaic-like discolorations on the leaves were the most observed symptom in infected plants. For molecular characterization, nine isolates were selected (three from each detected virus) and the nucleotide sequences of their coat protein genes were determined. Sequence alignment results revealed that Turkish isolates shared 95–97% similarity among themselves but exhibited up to 10% divergence when compared to isolates from other countries. Phylogenetic analysis indicated that ZYMV isolates were closely related to each other, while WMV and CMV isolates were distributed among distinct clades. This study represents the first molecular characterization of ZYMV and WMV isolates in the South Marmara Region of Turkey.