Son dönem böbrek hastalığında bilişsel fonksiyonlar: Hemodiyaliz ve periton diyalizi arasındaki farklılıkların incelenmesi
Cognitive functions in end-stage renal disease: An investigation of differences between hemodialysis and peritoneal dialysis
  1. Tez No: 952136
  2. Yazar: HİKMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, son dönem böbrek hastalığı olan bireylerde bilişsel fonksiyonları değerlendirmeyi ve uygulanan diyaliz yöntemlerinin (hemodiyaliz ve periton diyalizi) bilişsel işlevler üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde hemodiyaliz (HD) yapılan 90 ve periton diyalizi (PD) yapılan 62 hasta olmak üzere toplam 152 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. PD grubu ayrıca iki alt gruba ayrılarak artımlı PD ve kronik ayaktan periton diyalizi (CAPD) yöntemlerinin bilişsel fonksiyonlara etkisi de karşılaştırılmıştır. Katılımcıların bilişsel durumları, Mini Mental Durum Muayenesi (MMDM) ile değerlendirilmiştir. Demografik veriler, eşlik eden kronik hastalıklar ve laboratuvar bulguları da incelenmiştir. HD ve PD grupları arasında yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve eşlik eden hastalıklar açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). MMDM değerlendirmesine göre PD grubu ortalama toplam puanı 26,1 HD grubunun ortalama toplam puanı 22,2 olduğu bulunmuştur. İstatistiksel olarak PD grubundaki hastaların anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği (p0,05). Sonuç olarak, bilişsel fonksiyonları etkileyebilecek potansiyel faktörlerin her iki grup arasında benzerlik göstermesine rağmen, PD hastalarının daha yüksek bilişsel performans sergilemesi, uygulanan diyaliz yönteminin bilişsel işlevler üzerinde koruyucu bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, PD alt grupları arasında anlamlı bir farkın saptanmamış olması, bilişsel fonksiyonlara yönelik bu etkinin PD'nin uygulanma şekli ya da sıklığından çok, yöntemin fizyolojik açıdan daha koruyucu özelliklere sahip olmasından kaynaklandığını düşündürmektedir. Bu bulgular doğrultusunda, diyaliz yöntemi belirlenirken biyokimyasal yeterlilik ile birlikte hastanın bilişsel sağlığını ve genel yaşam kalitesini koruyucu etkiler de göz önünde bulundurulmalı; hasta merkezli ve çok boyutlu bir yaklaşım benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate cognitive functions in individuals with end-stage renal disease and to compare the effects of dialysis modalities (hemodialysis and peritoneal dialysis) on cognitive functions. A total of 152 patients were included in the study, with 90 undergoing hemodialysis (HD) and 62 undergoing peritoneal dialysis (PD) at the Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital Nephrology Clinic. The PD group was further divided into two subgroups to compare the effects of incremental PD and continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) on cognitive functions. Participants' cognitive statuses were assessed using the Mini-Mental State Examination (MMSE). Demographic data, comorbid chronic diseases, and laboratory findings were also analyzed. No significant differences were found between the HD and PD groups in terms of age, gender, education level, and comorbidities (p>0.05). According to MMSE evaluation, the PD group had an average total score of 26.1, while the HD group had an average score of 22.2. It was found that patients in the PD group showed a statistically significant difference (p0.05). In conclusion, although the potential factors that could affect cognitive function were similar between the two groups, the higher cognitive performance observed in PD patients suggests that the dialysis modality may have a protective role on cognitive functions. Additionally, the absence of significant differences between PD subgroups suggests that this cognitive benefit may be attributed not to the method or frequency of PD itself but to the physiologically more protective characteristics of the PD technique. Based on these findings, when determining the dialysis method, alongside biochemical adequacy, the cognitive health and overall quality of life of the patient should also be considered; a patient-centered and multidimensional approach should be adopted.