Murat Nehri havzası rehabilitasyon projesi kapsamında Çapakçur mikro havzasında yapılan çalışmaların iklim değişikliği ve karbon yutak açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the studies carried out in the Çapakçur micro basin within the scope of the Murat River basin rehabilitation project in terms of climate change and carbon capture
  1. Tez No: 952140
  2. Yazar: SEFA KURTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Çapakçur Mikro Havzası'nda gerçekleştirilen çevresel iyileştirme çalışmalarının iklim değişikliği ve karbon yutak açısından etkilerini incelemektedir. Proje, bölgedeki ekosistem sağlığının iyileştirilmesi ve karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla çeşitli arazi çalışmaları ve rehabilitasyon teknikleri uygulamıştır. Bu çalışma, havzanın ekolojik dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır ve yapılan müdahalelerin, bölgedeki iklim değişikliğiyle mücadeledeki katkıları üzerinde durmaktadır. Çapakçur Mikro Havzası, tarıma dayalı faaliyetlerin yoğun olduğu, çeşitli arazi kullanımı türlerinin bir arada bulunduğu bir bölgedir. Bu nedenle, yapılan rehabilitasyon çalışmalarının hem ekosistem sağlığına hem de karbon yutak kapasitesine olan etkileri, iklim değişikliğiyle mücadelede büyük bir öneme sahiptir. Arazi çalışmaları, su kaynaklarının korunması, toprak erozyonunun önlenmesi ve biyolojik çeşitliliğin artırılması gibi çevresel hedefleri içermektedir. Çalışmaların bir diğer önemli boyutu, bölgenin karbon yutak kapasitesinin artırılmasıdır. Karbon yutakları, atmosferdeki karbondioksitin emilerek depolanmasını sağlayan doğal sistemlerdir ve bu kapasitenin artırılması, iklim değişikliği ile mücadelede kritik bir rol oynamaktadır. Tez, yapılan iyileştirme çalışmalarının bu kapasiteyi artırmadaki etkilerini ve bu süreçte kullanılan yöntemleri detaylı bir şekilde incelemektedir. Ayrıca, proje kapsamında gerçekleştirilen toprak ve su yönetimi, ormanlaştırma çalışmaları ve biyolojik çeşitlilik artışı gibi müdahalelerin, bölgedeki karbon depolama kapasitesini nasıl güçlendirdiği üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Murat Nehri Havzası'nda yapılan rehabilitasyon çalışmalarının bölgesel iklim değişikliği ile mücadeleye nasıl katkı sağladığını ve Çapakçur Mikro Havzası'ndaki karbon yutak kapasitesini nasıl artırdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, bu tür projelerin sürdürülebilir çevresel yönetim açısından taşıdığı önemi vurgulamaktadır. Ayrıca, iklim değişikliğine karşı alınacak önlemler ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik bölgesel stratejilerin geliştirilmesinde rehber olabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of the environmental improvement activities conducted in the Çapakçur Micro Basin, as part of the Murat River Basin Rehabilitation Project, on climate change and carbon sink capacity. The project has applied various field studies and rehabilitation techniques with the aim of improving ecosystem health and reducing carbon emissions. This study plays a crucial role in restoring the ecological balance of the basin and focuses on the contribution of these interventions to the fight against climate change. The Çapakçur Micro Basin is an area characterized by intense agricultural activities and a mixture of land use types. Therefore, the impact of the rehabilitation activities on both ecosystem health and carbon sink capacity is vital in the fight against climate change. The field studies involved in the project aim to address environmental objectives such as water conservation, soil erosion prevention, and enhancement of biodiversity. An important aspect of the work is the enhancement of the basin's carbon sink capacity. Carbon sinks are natural systems that absorb and store atmospheric carbon dioxide, and increasing this capacity plays a critical role in combating climate change. This thesis thoroughly examines the effects of the environmental improvement activities on increasing carbon sink capacity, as well as the methods used in the process. Furthermore, the thesis focuses on interventions such as soil and water management, afforestation efforts, and the increase of biodiversity, and how these have strengthened the carbon storage capacity in the region. In conclusion, this thesis presents how the rehabilitation activities carried out in the Murat River Basin contribute to regional efforts in combating climate change and how they enhance the carbon sink capacity of the Çapakçur Micro Basin. The study highlights the importance of such projects in sustainable environmental management and provides findings that can serve as a guide in the development of regional strategies to mitigate climate change and reduce carbon emissions.