Paslanmaz malzemelerin elektropolisaj proseslerinin incelenmesi
Ainvestigation of the electroposching process of stainless materials
  1. Tez No: 952141
  2. Yazar: EMRAH ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜNDÜZ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektropolisaj Kaplama otomotiv ana sanayii sektöründe anodik akım altında metal yüzeyinden mikron boyutunda parçalar koparılarak metale özgün parlaklığını geri vermen yüzeyin kendi karakteristik parlaklığını ortaya çıkarma dekorativ işlemdir.Bu çalışmanın literatürde yer alan diğer çalışmalardan farkı; Elektropolisaj kaplamada çizik nedeniyle red olan kızaklara kataforez kaplama ve toz boya yaparak yüksek korozyon, yapışma, Toz boyanın çizilmeme özelliğinin yüksek olmaması gibi özellikleri bir araya getirilmesidir. Parçanın çeşitli kimyasallar içerisinde belirli bir akım verilerek parlatılması işlemi olduğu için elektropolisaja hem kimyasal hem de elektriksel manasına gelen“elektrokimyasal”işlem denir. Parlatılmış metalin kendi fiziksel özellikleri aynı kalır. Bunun yanı sıra elektropolisaj öncesinde ve sonrasında uygulanan diğer işlemler (pasivasyon, mekanik polisaj ,Kumlama v.b.) ile parça stresinin giderilmesi, korozyon direncinin yükseltilmesi gibi çeşitli mertebelerde korumalar sağlanır. Parça elektrolit, sıcaklık ve akım yardımıyla parlatılması işlemidir. Parlatılacak olan metal Pozitif ( + ) yüklü anot görevi görür. Özel materyalden imal edilmiş Katot ise DC çalışan bir güç kaynağının negatif ( – ) kutbuna bağlanarak işlem gerçekleştirilir. DC güç kaynağından gelen elektrik akımı elektrolit aracılığıyla anottan katoda iletilir. Elektrik akımı parçanın yüzeyindeki metal iyonlarının oksitlenmesine ve elektrolit içinde çözünmesine neden olur. Bu işlem, son derece küçük, sıkı bir şekilde kontrol edilen metal miktarlarını çözebilir ve bu da mikron seviyesinde yüzeyden metal koparmaya neden olur.Elektropolisaj kaplamada çizik nedeniyle red olan Paslanmaz kızaklara kataforez kaplama ve toz boya sonrası tuz sisi, çevrimsel korozyon performansı test sonuçları uygun olarak elde edilirken, Çinko Fosfat kaplamanın paslanmaz kızaklara yetersiz kaplandığı kaplandığı belirlenmiştir. Paslanmaz malzemelerin karakterizasyon verilerine göre, Elektropolisaj kaplama üzerine kataforez ve Toz boya kaplanan parçaların uygun korozyon performansı sağladığı, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electropolishing Coating is a decorative process of restoring the metal's original shine by removing micron-sized pieces from the metal surface under anodic current in the automotive industry. Electropolishing is the process of revealing the characteristic shine of the surface. The difference of this study from other studies in the literature is; In electropolishing coating, cataphoresis coating and powder coating are applied to slides that are rejected due to scratches, thus combining features such as high corrosion, adhesion, and the high anti-scratch properties of powder coating. Since it is the process of polishing the part by applying a certain current in various chemicals, electropolishing means both chemical and electrical. It is called“electrochemical”process. The physical properties of the polished metal itself remain the same. In addition, other processes applied before and after electropolishing (passivation, mechanical polishing, sandblasting, etc.) provide various levels of protection such as relieving part stress and increasing corrosion resistance. It is the process of polishing the part with the help of electrolyte, temperature and current. The metal to be polished serves as a positively (+) charged anode. The cathode, made of special material, is connected to the negative (-) pole of a DC operating power supply. Electric current from the DC power supply is transmitted from the anode to the cathode through the electrolyte. The electric current causes metal ions on the surface of the part to oxidize and dissolve in the electrolyte. This process can dissolve extremely small, tightly controlled amounts of metal, resulting in metal detachment from the surface at the micron level. Salt mist after cataphoresis coating and powder coating is applied to slides that are rejected due to scratches in electropolishing, cyclic corrosion performance test results are obtained in accordance with the results. While the Zinc Phosphate period was determined to be insufficient. According to the characterization data of stainless materials, it has been concluded that the parts coated with electropolishing and cataphoresis and powder coating provide appropriate corrosion performance.