Meme kanseri hastalarında CDK4/6 inhibitörleriyle ilişkili nötropeni: Prediktif faktörler ve prognostik önemi
- Tez No: 952147
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ OKUTURLAR, PROF. DR. LEYLA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hormon reseptörü pozitif (HR+), HER2 negatif (HER2−) metastatik meme kanseri nedeniyle CDK4/6 inhibitörleri ile tedavi edilen hastalarda nötropeni gelişim sıklığını, bu durumla ilişkili klinik ve demografik faktörleri, nötropeni gelişiminin progresyonsuz sağkalım (PFS) üzerine prognostik önemini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, CDK4/6 inhibitörü tedavisi alan 137 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Grad 3-4 nötropeni gelişimi, klinik ve patolojik değişkenlerle ilişkili olarak analiz edilmiştir. PFS süresi Kaplan-Meier metodu ile hesaplanmış, grup karşılaştırmaları Log-Rank testi ile yapılmıştır. Ayrıca, univaryant ve multivaryant regresyon analizleri ile nötropeni gelişimi ve en düşük mutlak nötrofil sayısı (nadir nötrofil) düzeylerinin sağkalım üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgular: Yapılan univaryant analizinde; kullanılan CDK4/6 inhibitörü (palbosiklib vs ribosiklib), vücut kitle indeksi (VKİ), progesteron reseptör (PR) ekspresyon yüzdesi ve bazal mutlak nötrofil değerlerinin grad 3-4 nötropeni sıklığını anlamlı düzeyde etkilediği gözlenmiştir. Univaryant analizde tespit edilen faktörler iki farklı multivaryant analizle değerlendirilmiş; ilk modelde düşük vücut kitle indeksinin (VKİ) ve ribosiklibe kıyasla palbosiklibin daha sık yüksek dereceli nötropeni gelişimine yol açtığı tespit edilmiştir. Bazal mutlak nötrofil sayısının eklendiği ikinci multivaryant analizde ise grad 3-4 nötropeniye istatistiksel olarak anlamlı etki eden faktörler PR ekspresyon yüzdesi ve bazal nötrofil değerleri olmuştur. Ayrıca sağkalım analizinde, grad 3–4 nötropeni gelişen hastaların PFS süresi anlamlı şekilde daha uzun bulunmuştur (medyan 32,3 ay vs. 17,4 ay; Log-Rank p=0,0471). Bu bulgu, nötropeni gelişiminin, sağkalım açısından olumlu bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç: CDK4/6 inhibitörü tedavisine bağlı gelişen nötropeni, sadece bir yan etki değil, aynı zamanda daha uzun PFS ile ilişkili önemli bir prognostik faktör olarak saptanmıştır. Nötropeniye etki eden faktörlerin dikkate alınması bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının belirlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the incidence of neutropenia, the clinical and demographic factors associated with it, and the prognostic significance of neutropenia on progression-free survival (PFS) in patients treated with CDK4/6 inhibitors for hormone receptor-positive (HR+), HER2-negative (HER2−) metastatic breast cancer. Materials and Methods: A total of 137 patients receiving CDK4/6 inhibitor therapy were retrospectively included in the study. The development of grade 3–4 neutropenia was analyzed in relation to clinical and pathological variables. PFS was calculated using the Kaplan-Meier method, and group comparisons were made using the Log-Rank test. Additionally, univaryant and multivaryant regression analyses were conducted to assess the effects of neutropenia and nadir absolute neutrophil count on survival. Results: In univaryant analysis, the type of CDK4/6 inhibitor used (palbociclib vs ribociclib), body mass index (BMI), percentage of progesterone receptor (PR) expression, and baseline absolute neutrophil count were found to significantly influence the incidence of grade 3–4 neutropenia. Factors identified in univaryant analysis were further evaluated in two separate multivaryant models. In the first model, lower BMI and treatment with palbociclib (compared to ribociclib) were significantly associated with a higher frequency of high- grade neutropenia. In the second model, which included baseline absolute neutrophil count, PR expression percentage and baseline neutrophil levels were identified as statistically significant factors influencing the development of grade 3–4 neutropenia. Additionally, survival analysis showed that patients who developed grade 3–4 neutropenia had significantly longer PFS (median 32.3 months vs. 17.4 months; Log- Rank p=0.0471). This finding suggests that the development of neutropenia may be a favorable prognostic indicator in terms of survival. Conclusion: Neutropenia associated with CDK4/6 inhibitor therapy is not only an adverse effect but also an important prognostic factor associated with longer PFS. Considering the factors affecting neutropenia may contribute to the development of individualized treatment strategies.