Türkiye'nin bazı Avrupa ülkelerine göre tekstil ürünlerinde rekabet gücünün LPI endeksine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Turkey's competitiveness in textile products according to some European countries according to LPI index
  1. Tez No: 952170
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründeki uluslararası rekabet gücünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, sektörün tarihsel gelişimi incelenmiş ve küresel düzeydeki önemi ortaya konmuştur. Birinci bölümde, rekabet kavramı ele alınarak, rekabet gücünü etkileyen başlıca faktörler (sübvansiyonlar, yabancı sermaye yatırımları, üretim maliyetleri, doğal kaynaklar, teknoloji ve inovasyon gibi) detaylı bir şekilde değerlendirilmiş-tir. İkinci bölümde ise Türk tekstil sektörünün dünya piyasasındaki yeri ve ihracat performansı, GTİP 50-63 aralığı esas alınarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, Avrupa Birliği'nin tarihsel süreci, ticari yapısı ve Türki-ye ile olan ekonomik ilişkileri ele alınmış; parasal birlik, Schengen bölgesi gibi ya-pılar ile tekstil sektöründeki güncel gelişmeler değerlendirilmiştir. Almanya, İtal-ya ve İspanya gibi öncü Avrupa ülkeleriyle yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Türkiye'nin pamuk ve hazır giyim ürünlerinde rekabet avantajı yakaladığı; ancak yüksek katma değerli ve teknik tekstil alanlarında gelişime ihtiyaç duyduğu gö-rülmüştür. Dördüncü bölümde gerçekleştirilen Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük-ler (AKÜ) ve Lojistik Performans Endeksi (LPI) analizleri, Türkiye'nin esnek üretim kabiliyeti ve Avrupa'ya olan coğrafi yakınlığı gibi avantajlarına dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve yeşil lojistik uygula-maları kapsamında sürdürülebilirlik odaklı politikaların güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, yenilikçi AR-GE faaliyetleri, marka geliştirme ve lojistik altyapı yatırımları ile desteklenen bütüncül bir strateji, Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründeki rekabetçi konumunu güçlendirerek sürdürülebilir bir başarıya ulaşmasında kilit rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the international competitiveness of Türkiye's textile and apparel industry by analyzing its historical development and global significance. Un-derstanding Türkiye's textile competitiveness can help identify opportunities and chal-lenges in the evolving global market. In the first chapter, the concept of competitiveness is discussed, along with key factors that influence competitive strength—such as subsidies, foreign direct invest-ment, production costs, natural resources, technology, and innovation. The second chapter evaluates Türkiye's position in the global textile market and its export perfor-mance using the HS codes 50–63. This detailed analysis helps highlight Türkiye's stra-tegic product categories and competitive advantages. The third chapter explores the historical development and trade structure of the European Union, as well as its economic relations with Türkiye. It also examines mone-tary union, the Schengen Area, and recent developments in the textile sector. Compa-rative analyses with leading EU countries—such as Germany, Italy, and Spain—highlight that Türkiye has achieved a competitive edge in cotton and ready-to-wear products. However, there is still a need for progress in high value-added and technical textiles. The fourth chapter presents analyses using the Revealed Comparative Advan-tage (RCA) index and the Logistics Performance Index (LPI). These analyses empha-size Türkiye's advantages in flexible production and geographic proximity to Europe, while also pointing out the need to strengthen sustainability-focused policies in line with the European Green Deal and green logistics practices.