Ilköğretim matematik öğretmen adaylarının temel lineer cebir kavramlarını öğrenme süreçlerinin incelenmesi
An investigation of pre-service elementary mathematics teachers' learning processes of fundamental linear algebra
- Tez No: 952171
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDAĞ KAHRAMAN AKSOYAK, PROF. DR. SERDAL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının temel lineer cebir kavramlarını öğrenme süreçlerini incelemek için yapılmıştır. Çalışma İç Anadolu'da bulunan bir üniversitenin Eğitim Fakültesi bilgisayar laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışma grupları; İç Anadolu'daki bir üniversitenin 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılında gönüllü 10 matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarına farklı kümeleri içeren sorulardan oluşan çalışma kâğıtları verilmiştir. Bu kümelerin temel lineer cebir kavramlarını tahmin etmeleri, matematiksek olarak açıklamaları ve GeoGebra ekranında yaptıkları gözlemleri paylaşmaları istenmiştir. Araştırmada nitel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmen adaylarının en çok lineer bağımlılık-bağımsızlık kavramlarını doğru tahmin edip matematiksel olarak doğru açıklarken, Geogebra ekranında ise en çok germe kavramını doğru gözlemledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the learning processes of pre-service mathematics teachers regarding fundamental linear algebra concepts. The research was carried out in the computer laboratory of the Faculty of Education at a university located in the Central Anatolia region. The study group consisted of ten volunteer pre-service mathematics teachers from the same university during the 2024–2025 academic year. The participants were given worksheets containing questions involving various sets. They were asked to predict the underlying linear algebra concepts represented by these sets, explain them mathematically, and share their observations on the GeoGebra screen. A qualitative data analysis method was employed in the study. The results revealed that the participants most accurately predicted and mathematically explained the concepts of linear dependence and independence. On the GeoGebra interface, it was observed that the concept of span (germe) was the most accurately identified and interpreted.