Bilgisayar destekli tasarım, kalıp model uygulama ve kesim planı hazırlama sistemlerinin hazır giyim işletmelerine uyumu
- Tez No: 65807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÇETİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM, KALIP, MODEL UYGULAMA VE KESİM PLANI HAZIRLAMA SİSTEMLERİNİN HAZIR GİYİM İŞLETMELERİNE UYUMU ÖNDOGAN, Ziynet Doktora Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Çetin ERDO?AN Kasım 1997, 119 Sayfa 2000' li yıllara doğru, dünya bir yandan dağılma diğer yandan toparlanma sürecine girerken Türkiye; kültürel ve tarihsel birikimi, sınırlan ötesine taşan nüfusu, ekonomik ve sosyal coğrafyası ile, Avrupa Birliği (AB) için olduğu kadar Bağımsız Devletler Topluluğu ve İslam Ülkeleri için de önem taşımaktadır. Bunun nedeni; Türkiye' nin NATO, OECD ve EC gibi birçok batık birliğin yanısıra, KEİB, OIC ve ECO benzeri çoğunluğunu Müslüman ülkelerin oluşturduğu diğer birlikler içinde de yer almasıdır. Son yıllarda Türkiye1 nin toplam ihracatı içindeki payı yaklaşık % 35-40 olan Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü' nün ülke ekonomisinde ne denli önemli rol oynadığı açıktır. Son 15 yılda gerek üretim, gerekse pazarlama açısından büyük ilerleme gösteren sektör ise, artık kendi markalarını oluşturarak, uluslararası standartlarda katma değeri yüksek giyim eşyası üretecek duruma ulaşmıştır. Başlangıçta emeğin ucuz olması nedeni ile işgücü yoğun olan bu sanayi dalı, ülkemizin koşullarına uygunluk gösterse de günümüzdeişgücünün eskisi gibi ucuz olmaması, gelişmiş ülkeler gibi Türkiye1 de de sorun olmaya başlamıştır. Dünya ekonomisinde küreselleşme ile tek bir pazar oluşturmaya doğru gidilirken Türkiye' yi bu pazarlarda bekleyen rekabet koşullarının güçlüğü açıktır. Tekstil' deki rekabet güçlerinin azalmasını önlemek için, gelişmiş ülkelerin başvurduğu önlemler iki grupta toplanabilir; - Teknolojik yenilenme ile maliyetlerin aşağıya çekilmesi, ürünlere yeni özellikler kazandırılması ve - Uluslararası ticarette koruma önlemleri getirilmesi. Hazır giyim sektöründe yer alan firmaların rekabet gücü; ürettikleri ürünlerin standardizasyonu, gelişmişlik düzeyleri, sahip oldukları yüksek teknoloji ve bu teknolojiyi kullanabilecek düzeyde işgücü sağlamalarına bağlıdır. Genel anlamda etkli teknolojik gelişme, yalnızca makinelerde otomasyonla sınırlı olmayıp, üretimin tüm ana aşamaları yanında üretim pazarlaması ve yönetimini de kapsamakta, ayrıca CAD/CAM, MİS gibi bilgisayar sistemlerini de içermektedir. Bu araştırmada elde edilen verilere göre hazırlanan grafikler ve istatistiksel değerlerin yorumlanması sonucunda; dünyada kullanımı çok yaygın olan ülkemize ise ilk kez 1980'li yılların ortalarında giren CAD sistemlerinin, kalıp hazırlığı, model uygulama, kalıp serileme ve kesim planı hazırlama aşamalarında, hazır giyim işletmelerine getirdiği verimliliğin, işlem süreleri ve kumaş fireleri açılarından, el ile çalışma yöntemine göre çok daha fazla olduğu görülmüştür. Bazı aşamalarda CAD sistemi, beklenen avantajlı durumu göstermese de bunun nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Sonuçta; CAD sistemi kazandırdığı hızın yanında, işçilik ve kumaş kullanımından sağladığı tasarruflar ile, ürün maliyetini düşürmektedir. Tüm bunlar firmaların pazardaki rekabet güçlerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT RELEVANCE OF APPAREL COMPANIES TO COMPUTER AIDED DESIGN (CAD), PATTERN MAKING, MODEL APPLICATION AND MARKER MAKING SYSTEMS ÖNDO?AN, Ziynet PhD in Textile Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Çetin ERDO?AN November, 1997, 119 pages Towards the 2000s just as the world is entering a process of disintegration as well as recovery, Türkiye, thanks to its cultural and historical accumulation, her economic and social geography, has assumed a great importance for the EC as well as the Commonwealth of Independent States and the Muslim countries. The reason for this the fact that Türkiye takes part in a number of Western organizations, such as NATO, OECD and EC in addition to some other organizations largely composed of Muslim countries, such as KEIB, OIC and ECO. The textile and apparel sectors, which account for 35-40 percent of Türkiye's overall exports, have apparently played an important role in national economy recently. Having achieved a great development both in production and machinery during the past 15 years, the apparel sector has now created its own line of trademarks and reached a level where it is capable of producing outfits with high international added value. This brunch of industry, which initially enjoyed a strong workforce due to inexpensive labour, displayed consistency with national conditions; however, the fact that today's labour is not as inexpensive asvn it used to be has started to constitute a problem for Turkiye,as is the case for all developed countries. While the international economy is moving towards a united market through globolization, it is apparent that the competition expecting Türkiye in these markets will also be quit though. Measures to which developed countries resort so as to prevent the weakening of competitive forces in textile can be collected in two groups : - Reducing production costs through technological renovation, attaching new features to the products and - Introducing protective measures in international trade. Competitive strength of the companies involved in the apparel sector, standardization of their products and their level of development all depend on the high technology they posses and provision of labour that is capable of handling such technology. In a broader conseption, effective technological development is not only restricted to otomation in machinery, but also involves production marketing and administration in addition to all main phases in production. Moveover, it includes such computer systems as CAD/CAM and MIS as well. It was seen in this study as a result of interpreting the graphs and statistical values prepared according to data available, that during pattern preparation, pattern grading and marking processes the efficiency of CAD systems, which are being widely used throughout the world, but introduced in our country in mid-1980s, had been superior to manual methods with respect to processing periods and material wastage. Despite the fact that the CAD system failed to demonstrate the expected advantages in certain phases, the reasons behind this and some solution suggestions were investigated. In the end, in addition to the speed it offers, the CAD system reduces production costs by means of the economy it provides in labour and material use. All these increase the competitive ability of the companies on the market.