Simülasyona dayalı doğum yönetimi eğitiminin ebelik öğrencilerinin klinik uygulama tutumlarına ve öz yeterliliğine etkisi
The effect of simulation-based birth management education on midwifery students' clinical practice attitudes and self-efficacy
  1. Tez No: 952169
  2. Yazar: NİSA SULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ebelik eğitiminde simülasyona dayalı eğitim, öğrencilerin klinik uygulama becerilerinin gelişimi, klinik uygulamaya aktif katılımı ve öğrencilerin özgüven kazanmasını desteklemesi açısından önemlidir. Farklı doğum yönetimi eğitimi alan öğrencilerin klinik uygulama tutumları ve öz yeterliliklerinin belirlenip karşılaştırılmasını yapmak amacıyla planlanan bu araştırma tanımlayıcı-karşılaştırmalı kesitsel tasarımdadır. İki vakıf üniversitesi Ebelik Bölümü öğrencilerinden Ocak- Mayıs 2024 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan öğrenciler (n=104) araştırmaya dahil edilmiştir. Doğum yönetiminde simülasyona dayalı eğitim alan öğrenciler deney grubunu oluştururken, simülasyona dayalı eğitim almayan grup kontrol grubunu oluşturmaktadır. Deney grubundaki öğrenciler araştırmacının da uygulamalı derslere katılımı ile 14 haftalık simülasyona dayalı doğum yönetimi dersi alırken; kontrol grubu beceri laboratuvarında maket ve malzemeler ile eğitim almıştır. Veriler Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Klinik Uygulama Değerlendirme Formu, Klinik Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği ve Öz Etkililik-Yeterlik Ölçeği ile toplanmış, uygun istatistik yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda simülasyona dayalı doğum yönetimi alan öğrencilerin klinik uygulamada kendilerini daha yeterli hissettikleri (t=1.690; p.05).
Özet (Çeviri)
Simulation-based training in midwifery education is important as it supports the development of students' clinical practice skills, their active participation in clinical practice, and the enhancement of their self-confidence. This research was designed as a descriptive-comparative cross-sectional study to identify and compare the clinical practice attitudes and self-efficacy of students who have completed various birth management training programs. Between January and May 2024, a total of 104 students (n=104) from the Midwifery Departments of two foundation universities who met the inclusion criteria were enrolled in the study. In birth management, the students who received simulation-based education formed the experimental group, while those who did not receive simulation-based education formed the control group. While the students in the experimental group received 14 weeks of simulation-based birth management training with the researcher's participation, the control group was trained in the skills laboratory using mannequins and related materials. The data were collected using the Student Identification Information Form, the Clinical Practice Assessment Form, the Clinical Practice Attitudes Scale, and the Self-Efficacy and Competency Scale, and were evaluated using appropriate statistical methods. As a result of our study, students who received simulation-based birth management training reported that they perceived themselves as more competent in clinical practice (t=1.690; p.05).