Üniversite öğrencilerinin iş deneyimleri: Afyonkarahisar–Erenler örneği
Work experiences of university students: The case of Afyonkarahisar–Erenler
- Tez No: 952189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin iş yaşamlarını, esnek, güvencesiz ve belirsiz çalışma koşulları çerçevesinde incelemektedir. Neoliberal politikaların etkisiyle emek süreçlerinin esnek, güvencesiz bir hal alması, öğrencileri hizmet sektöründe kayıt dışı ve düşük ücretli işlerde çalışmaya yönlendirmektedir. Zygmunt Bauman'ın akışkan modernite kavramına denk düşen bir şekilde, öğrenciler esnek iş gücü piyasası içerisinde belirsizlikler ve güvencesizliklerle mücadele etmektedir. Çalışmanın teorik çerçevesini, Zygmunt Bauman'ın akışkan modern toplum yapısının karakteristik özelliği olan esneklik, güvencesizlik ve neoliberal politikaların dönüştürdüğü emek süreçleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, çalışma hayatına atılan üniversite öğrencilerinin iş deneyimlerini anlamak ve karşılaştıkları zorlukların neler olduğunu değerlendirme amacı taşımaktadır. Çalışmanın örneklemini, Afyonkarahisar ili, Erenler mahallesi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veri toplama tekniği olarak anket seçilmiştir. Konu üzerine çalışan üniversite öğrencisi ile toplamda 220 anket yapılmıştır. Araştırmada, esnek çalışma, güvencesizlik, alınan ücret, çalıştıkları iş alanları, çalışma nedeni vs. değişkenler ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu, esnek iş gücü piyasasında, esnekliğin olumsuz yönleri olduğu kadar, çalışan öğrenciler açısından, bu esnekliğin hareket özgürlüğü getirdiği ve mobbinge maruz kalmanın da önüne geçtiği gibi bulgulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines university students' work experiences within the framework of flexible, insecure, and precarious working conditions. The transformation of labor processes into more flexible and unprotected forms under the influence of neoliberal policies has pushed students to engage in informal and low-wage jobs, particularly within the service sector. In parallel with Zygmunt Bauman's concept of liquid modernity, students struggle with uncertainty and insecurity in the flexible labor market. The theoretical framework of the study is shaped by Zygmunt Bauman's analysis of the flexible and precarious structure of liquid modern society, and the labor processes reshaped by neoliberal policies. The main objective of this research is to understand the work experiences of university students who are part of the labor market and to assess the challenges they face. The sample of the study consists of students residing in the Erenler neighborhood of Afyonkarahisar province. A quantitative research method was employed, and a survey was used as the data collection tool. A total of 220 surveys were conducted with university students currently employed. The research focused on variables such as flexible working, job insecurity, wages received, sectors of employment, and reasons for working. The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 software. The findings reveal that, while flexibility in the labor market carries several disadvantages, for working students it also offers a certain degree of freedom of movement and may serve as a buffer against workplace mobbing.