Programlama dili öğreniminde yapay zekâ destekli etkinlikler: Bir eylem araştırması
Artificial intelligence-supported activities in programming language learning: An action research
- Tez No: 952208
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUNCAY SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Programlama, bilgisayarlarda algoritmik adım adım talimatlar veya talimat dizilerinin bileşimi olarak işlemleri yürütmek veya sorunları çözmek için yapılan bir süreçtir. Birçok kişi bu programlama işlemlerinin çok zor öğrenildiğini düşünür ancak aslında veri yapıları ve sıralama algoritmaları gibi kavramları öğrenmek ve anlamak doğası gereği zordur. Bu tez çalışmasında, sohbet robotu destekli oluşturulan öğretim etkinlikleri ile programlama dilleri öğreniminde öğrenciler tarafından anlaşılmasında zorluk yaşanan konulara yönelik yenilikçi ve farklı bir öğretim yöntemi geliştirilmiştir. Sohbet robotu kullanılarak zorluk yaşanan kavram ve konulara yönelik etkinlikler uygulanmış ve neticesinde sohbet robotu-öğrenci etkileşimleri incelenmiştir. Katılımcı eylem araştırması yönteminin uygulanıldığı bu çalışmaya 37'si erkek 13'ü kız olmak üzere toplamda 50 meslek lisesi öğrencisi ve 17 bilişim teknolojileri öğretmeni katılmıştır. Öğrenci sohbet robotu yazışmaları, sohbet robotu geri bildirimleri ve öğrenci görüşleri içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda öğrencilerin programlama öğreniminde sohbet robotu kullanımını sevdikleri, faydalı buldukları, zamandan kazanç sağladığı, sohbet robotu dönütlerinin çalışmalarını kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, sohbet robotuna karşı duyulan endişe ve öğretmene (danışana) ihtiyaç duydukları da görülmüştür. Çalışmaya dahil olan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görüşlerine göre ise yapay zekâ destekli geliştirilen öğrenim etkinliklerinin öğretmenlerin tasarlamadıkları şekilde farklı ve etkili etkinlikler oldukları belirtilmiştir. Sohbet robotlarının öğretim süreci içerisinde daha aktif bir şekilde kullanılmasının öğrenen ve öğreten açısından kolaylık olacağı sonucu çıkmıştır. Bulgulara göre sohbet robotu ile gerçekleştirilen öğretime yönelik öğrenci ve öğretmen dönütlerinin olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, yapılan çalışmada öğrencilerin öğrenim esnasında konu dışına çıkmaları ve kolaylıkla dikkatlerinin dağılmaları, yapay zekâ ile etkileşimleri neticesinde güvenlik açısından endişelerinin ortaya çıkması ve bu tür uygulamalarda etik unsurların önem arz etmesi gibi konular ortaya çıkmıştır. Eğitimde yapay zekâ (sohbet robotu) kullanımını ele alan bu çalışmanın programlama dilleri öğreniminde yenilikçi metot ve öğretim stratejisi bakımından alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Programming is the process of performing operations or solving problems on computers as a combination of algorithmic step-by-step instructions or sequences of instructions. Many people think that these programming operations are very difficult to learn, but in fact, concepts such as data structures and sorting algorithms are inherently difficult to learn and understand. In this thesis, an innovative and different teaching method was developed for the topics that are difficult to understand by students learning programming languages, using chatbot-assisted teaching activities. Using chatbot, activities were implemented for the difficult concepts and topics, and as a result, chatbot-student interactions were analyzed. A total of 50 vocational high school students (37 male and 13 female) and 17 information technology teachers participated in this study, which used participatory action research method. Students' chatbot correspondence, chatbot feedback, and students' opinions were analyzed using content analysis method. The results showed that students liked the use of chatbots in programming learning, found it useful, saved time, and that chatbot feedback facilitated their studies. However, it was also observed that they were worried about the chatbot and needed a teacher (mentor). According to the opinions of computer science teachers included in the study, it was found that the learning activities developed with the support of artificial intelligence were different and effective activities in a way that teachers did not design. It was concluded that more active use of chatbots in the educational process would be easier for both students and teachers. According to the results, it was found that students' and teachers' feedback on teaching with chatbots was positive. On the other hand, the study revealed issues such as students going off-topic and being easily distracted during learning, the emergence of security concerns as a result of their interaction with artificial intelligence, and the importance of ethical elements in such applications. It is believed that this study on the use of artificial intelligence (chatbot) in education will contribute to the literature in terms of innovative methods and teaching strategies in programming language learning.