Kaynaştırma öğrencilerinin okul başarılarının değerlendirilmesine ilişkin öğrenci, öğretmen ve ebeveyn görüşleri
Student, teacher and parent views on the evaluation of mainstreaming students' school achievement
  1. Tez No: 952218
  2. Yazar: NURULLAH AYGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma öğrencilerinin okul başarılarının değerlendirilme süreçlerini derinlemesine anlamak, bu süreçlerde karşılaşılan güçlükleri ortaya koymak ve bu güçlüklerin çözümüne yönelik öneriler geliştirmektir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseniyle düzenlenmiş ve örneklem, tipik durum örneklemesiyle belirlenmiştir. Araştırmada, Bolu ilinde yer alan bir ortaokuldan seçilen 10 öğrenci, 10 öğretmen ve 10 ebeveyn olmak üzere toplam 30 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, kaynaştırma öğrencilerinin özel eğitim ihtiyaçlarının çeşitlilik gösterdiğini ve bu ihtiyaçların akademik performansla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin değerlendirilme süreçlerinde kullanılan yöntemlerin, bireysel farklılıklara uygun hale getirilmesinin başarı üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğretmenlerin uyguladığı değerlendirme uyarlamaları, sınıf içi düzenlemeler ve materyal seçimlerinin, öğrencilerin akademik motivasyonunu artırdığı belirlenmiştir. Araştırma, aynı zamanda iş birliği süreçlerinin ve destek mekanizmalarının etkili şekilde işlemesinin, kaynaştırma öğrencilerinin gelişiminde belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Öğretmen, öğrenci ve ebeveynler arasında kurulan sağlıklı iletişimin hem değerlendirme sürecinin niteliğini artırmakta hem de öğrencilerin eğitim sürecine aktif katılımını desteklediği görülmüştür. Ancak, bazı durumlarda iş birliğinin yetersiz kaldığı, ebeveynlerin bilgilendirilmesinde eksiklikler olduğu ve okul dışı kurumlarla iş birliğinin sınırlı kaldığı da dikkat çekmektedir. Araştırma kapsamında önerilen çözüm yolları arasında, öğretmenlerin değerlendirme yöntemleri konusunda hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi ve ailelerin kaynaştırma süreci hakkında bilgilendirilmesine yönelik rehberlik faaliyetlerinin artırılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to gain an in-depth understanding of the evaluation processes for academic achievement of inclusion students, identify the challenges encountered in these processes, and develop suggestions for overcoming these challenges. This research was designed using a phenomenological pattern and a qualitative research method, and the sample was determined through typical case sampling. Semi-structured interviews were conducted with 30 participants, including 10 students, 10 teachers, and 10 parents selected from a middle school in the province of Bolu. The research findings revealed that the special education needs of inclusion students were diverse and directly related to their academic performance. Tailoring the methods used in the evaluation processes to individual differences had a positive effect on success. Additionally, it was found that assessment adaptations, classroom arrangements, and material selections made by teachers increased their academic motivation. The study also demonstrated that the effective functioning of collaboration processes and support mechanisms plays a decisive role in the development of student inclusion. Healthy communication established between teachers, students, and families enhances the quality of the evaluation process and supports students' active participation in education. However, it is noteworthy that in some cases, collaboration is insufficient, there are shortcomings in informing families, and cooperation with out-of-school institutions remains limited. Among the solutions proposed within the scope of this research are providing in-service training for teachers on evaluation methods and increasing guidance activities to inform families about the inclusion process.