2004 fen ve teknoloji, 2013 ve 2018 fen bilimleri dersi öğretim programlarında yer bilimleri içeriğinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of earth sciences content in the 2004 science and technology, 2013, and 2018 science curricula
- Tez No: 952217
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada i) Yer Bilimleri alan içeriğinin (hipotez, kanun-yasa, teori-kuram, ilke-prensip, deney, olay) belirlenmesi ve ii) 2004 Fen ve Teknoloji öğretim programı (FenTkn Öğ. Prog.) 4-8. sınıflar ile 2013 ve 2018 Fen Bilimleri öğretim programlarında (FenBil Öğ. Prog.) 3-8. Sınıflar seviyesindeki kazanımların Yer Bilimleri alan içeriğini kapsama düzeyinin tespit edilerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Çalışmanın birinci basamağında, üniversitelerde temel kaynak niteliğindeki ders kitapları, çeşitli bilimsel kaynaklar taranmış ve Yer Bilimleri alan içerikleri tablolaştırılmış, alan uzmanından görüş alınarak son şekli verilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında söz konusu programlardaki tüm kazanımlar belirlenerek listelenmiştir. Öğretim programının Yer Bilimleri alan içeriğini kapsama düzeyini belirlemek amacıyla 2018 FenBil Öğ. Prg. 7. Sınıf düzeyinde bir ön çalışma yapılmıştır. Bu aşamada araştırmacı ve alan uzmanı bir tarama yapmıştır. Araştırmacı ve alan uzmanının elde ettikleri verilerin örtüşmesi nedeniyle bundan sonraki çalışma araştırmacı tarafından devam ettirilmiştir. Araştırma sonucunda, i) Yer Bilimleri alan içeriğinde 6 hipotez, 5 kanun, 14 teori, 13 ilke, 25 deney ve 15 olay tespit edilmiş, ii) Yer Bilimleri içeriği ile doğrudan ve dolaylı ilişkilendirilen en fazla kazanım sayısına sahip programın 2004 FenTkn Öğ. Prog. olduğu, iii) öğretim programlarının üçünde de ilişkilendirilen ve ilişkilendirilemeyen içeriklerin kazanımlar açısından benzerlik ve farklılıklar bulunduğu ortaya konulmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçların Fen Bilimleri öğretim programında bulunması gereken Yer Bilimleri içerik kapsamı açısından önemi ortaya konulmuş, ehemmiyetli hususlarda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to: i) identify the core components of the Earth Sciences content (hypothesis, law, theory, principle, experiment, and phenomenon), and ii) determine and compare the extent to which the learning outcomes in the 2004 Science and Technology Curriculum (Grades 4–8) and the 2013 and 2018 Science Curricula (Grades 3–8) cover Earth Sciences content. A qualitative research method, specifically document analysis, was employed to collect data. In the first phase of the study, fundamental university-level textbooks and various scientific sources were reviewed. Based on this review, the Earth Sciences content was tabulated, and its final form was validated with feedback from one subject matter expert. In the second phase, all relevant learning outcomes from the mentioned curricula were identified and listed. To assess the extent to which the Earth Sciences content is reflected in the curriculum, a preliminary analysis was conducted focusing on the 7th grade level of the 2018 Science Curriculum. During this stage, the researcher and one expert independently examined the content. Due to high consistency in the data obtained, the remainder of the study was carried out solely by the researcher. The results of the study revealed that: i) Earth Sciences content includes 6 hypotheses, 5 laws, 14 theories, 23 principles, 25 experiments, and 15 phenomena; ii) the 2004 Science and Technology Curriculum contains the highest number of learning outcomes directly or indirectly related to Earth Sciences content; and iii) there are both similarities and differences among the three curricula in terms of the content that can or cannot be associated with the identified Earth Sciences components. The findings underscore the significance of including comprehensive Earth Sciences content in the science curriculum, and the study concludes with recommendations on this matter.