Sporda dikkat ve imgelemenin zihinsel dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of attention and imagination on mental toughness in sports
  1. Tez No: 952227
  2. Yazar: AYDANUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı imgelemenin sporcu zihinsel dayanıklılığına etkisinde dikkatin aracılık rolünü incelemektir. Çalışma hipotezinin sınanmasında yöntem olarak Yapısal Eşitlik Modeli tercih edilmiştir. Çalışma grubunu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenen 522 lisanslı sporcu oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Sporcu Dikkat Ölçeği”(Önal ve ark, 2024),“Sporcu Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”(Altıntaş ve Bayar- Koruç, 2016) ve“Sporda İmgeleme Envanteri”(Kızıldağ ve Tiryaki, 2012) kullanılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik, normallik, korelasyon, bağımsız örneklemler t testi, doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik model ve aracılık analizleri ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonrasında sporda imgelemenin sporcu zihinsel dayanıklılığını anlamlı düzeyde yordadığı, sporcu dikkatinin ise bu etkide anlamlı olarak aracı rolünün olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak sporda imgelemenin sporcuların hem dikkatini hem de zihinsel dayanıklılıklarını geliştirdiği bu gelişimde de dikkatin anlamlı bir aracı değişken olarak rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of attention in the effect of imagery on athletes' mental toughness. The Structural Equation Modeling approach was employed to test the research hypotheses. The sample comprised 522 licensed athletes selected using a criterion sampling method, which is categorized as a non-random sampling technique. The“Athlete Attention Scale”(Önal et al., 2.24), the“Athlete Mental Toughness Inventory”(Altıntaş and Bayar-Koruç, 2016), and the“Imagery Inventory in Sports”(Kızıldağ and Tiryaki, 2012) served as data collection tools for the study. The gathered data were analyzed utilizing descriptive statistics, normality tests, correlation analyses, independent samples t-tests, confirmatory factor analysis, structural equation modeling, and mediation analyses. Subsequent data analysis revealed that imagery in sports significantly predicted athletes' mental toughness and that athlete attention functioned as a significant mediating variable in this effect. Consequently, it was concluded that imagery in sports enhances both attention and mental endurance among athletes, with attention serving a vital mediating role in this enhancement.