Ebeveynlerin sharenting eylemi farkındalık düzeyleri üzerine bir inceleme
An investigation on parents' awareness of sharenting action
- Tez No: 952226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNCAY ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gelişen dijital medya ve sosyal medya platformları, bireylerin yaşam biçimlerini ve iletişim pratiklerini köklü şekilde değiştirmiştir. Özellikle ebeveynlerin çocuklarına dair bilgi ve görselleri sosyal ağlarda paylaşmaları, literatürde“sharenting”kavramı ile tanımlanan yeni bir olguyu ortaya çıkarmıştır. Sharenting, sosyal onay arayışı, izlenim yönetimi gibi çeşitli motivasyonlarla yapılan paylaşımları ifade etmektedir. Bu paylaşımlar, yoluyla çocukların mahremiyet haklarının ihlal edilmesi, dijital kimliklerinin ebeveynler tarafından şekillendirilmesi ve uzun vadede çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaları gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu bağlamda, ebeveynlerin sharenting eylemine ilişkin farkındalık düzeyleri önemli bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin sharenting eylemine yönelik farkındalık düzeylerini incelemek ve çocuk hakları bağlamında bu eylemin olası etkilerine dikkat çekmektir. Çalışmada ayrıca ebeveynlerin sosyal medya kullanım pratikleri, paylaşım motivasyonları ve sharenting davranışına ilişkin tutumları da değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Anket formunda ebeveynlerin sharenting davranışlarına ilişkin görüş ve farkındalık düzeylerini ölçmeye yönelik ölçek maddeleri ve demografik sorular yer almıştır. Elde edilen bulgularda, ebeveynlerin sharenting konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiği göz önünde bulundurularak, sharenthing ortalamalarının düşük olması ile bu konuda duyarlı oldukları belirlenmiştir. Ebeveynlerin uygulamada yeterli özeni göstermeleri ve çocukların dijital haklarına yönelik riskleri her zaman göz önünde bulundurmaları gerekliliğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing digital media and social media platforms have radically changed individuals' lifestyles and communication practices. In particular, parents sharing information and images about their children on social networks has led to a new phenomenon defined in the literature as“sharenting”. Sharenting refers to sharing made with various motivations such as seeking social approval and impression management. These sharings can result in violations of children's privacy rights, the shaping of their digital identities by parents, and exposure to various risks in the long term. In this context, parents' awareness levels regarding the act of sharing emerge as an important research topic. The main purpose of this research is to examine parents' awareness levels regarding the act of sharing and to draw attention to the possible effects of this act in the context of children's rights. The study also evaluated parents' social media usage practices, sharing motivations, and attitudes toward sharing behavior. Quantitative research method was used in the study, and data were collected using a survey technique. The survey form included scale items and demographic questions aimed at measuring parents' opinions and awareness levels regarding sharing behavior. In the findings obtained, considering that parents need to be informed about sharenting, it was determined that they are sensitive about this issue with their low sharenthing average. Suggestions were made regarding the need for parents to show sufficient care in practice and to always consider the risks to children's digital rights.