İngilizce öğretmen adaylarının empatik ilgileri, bakış açısı alma becerileri, öğretmen etkenliğine yönelik algıları: Mesleki planların aracı ve duyguların karıştırıcı rolleri
Pre-service English teachers' perceptions of teacher agency, empathic concern and perspective-taking skills: The mediating role of professional plans and the confounding role of emotions
  1. Tez No: 952229
  2. Yazar: ZEYNEP ÖVDÜR UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırma, İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin etkenlik algılarının, empatik eğilimler, mesleki planlar ve öğretmenliğe yönelik duygusal deneyimlerle nasıl ilişkili olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, öğretmen adaylarının sosyal-duygusal yetkinlikleri ve mesleki motivasyonları ile kendilerini eğitim ortamlarında etkili ve yetkin bireyler olarak konumlandırma eğilimleri arasındaki etkileşimi çok boyutlu bir model çerçevesinde ortaya koymaktır. Araştırma verileri, Türkiye'deki çeşitli devlet üniversitelerinde öğrenim gören 971 İngilizce öğretmen adayından toplanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilen veriler, empatik ilgi ve bakış açısı yapısının öğretmen etkenliği üzerinde anlamlı ve güçlü bir yordayıcı olduğunu göstermektedir. Ancak, mesleki planların bu ilişki üzerinde aracılık rolü oynamadığı, dolayısıyla öğretmen adaylarının uzun vadeli kariyer hedeflerinin, mesleki gelişimin ilk aşamalarında yaşanan anlık duygusal ve kişilerarası deneyimlerden daha az etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenliğe ilişkin duygular, özellikle kaygı ve neşe, öğretmen etkenliği ile anlamlı ilişkiler göstermiş; yüksek kaygı düzeyi etkenliği olumsuz yönde etkilerken, neşe duygusunun pozitif katkı sunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, öğretmen etkenliğinin gelişiminde duygusal farkındalık ve sosyal-duygusal becerilerin merkezi bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular öğretmen eğitimi programlarında yalnızca pedagojik bilgi ve becerilerin değil, aynı zamanda empati ve duygu düzenleme gibi sosyal-duygusal yetkinliklerin de yapılandırılmış biçimde desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, öğretmen kimliği ve etkenliğinin zamana bağlı olarak nasıl şekillendiğine ilişkin daha derinlemesine bir anlayış geliştirebilmek amacıyla boylamsal ve karma yöntem yaklaşımlarına dayalı araştırmaların gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Öğretmen etkenliği, empatik ilgi, bakış açısı alma, duygu, mesleki planlar
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how pre-service English teachers' perceptions of professional agency are related to their empathetic tendencies, professional aspirations, and emotional experiences toward teaching. The primary objective of the research is to explore the interaction between pre-service teachers' socio-emotional competencies and professional motivations, and their tendencies to perceive themselves as effective and competent individuals within educational settings, within the framework of a multidimensional model. The data were collected from 971 pre-service English teachers studying at various public universities in Türkiye. Structural equation modeling was used for data analysis, and the findings revealed that the empathic concern and perspective-taking construct significantly and strongly predicted teacher agency. However, professional plans did not play a mediating role in this relationship, suggesting that long-term career goals may be less influential during the early stages of professional development compared to immediate emotional and interpersonal experiences. Emotions related to teaching, particularly anxiety and joy, showed significant associations with teacher agency; high levels of anxiety negatively affected agency, while joy contributed positively. These findings indicate that emotional awareness and socio-emotional skills play a central role in the development of teacher agency. In conclusion, the findings suggest that not only pedagogical knowledge and skills but also social-emotional competencies such as empathy and emotion regulation should be supported in teacher education programs in a structured way. Furthermore, it is important to conduct research based on longitudinal and mixed-method approaches to develop a deeper understanding of how teacher identity and agency are shaped over time. KEYWORDS: Teacher agency, empathic concern, perspective-taking skills, emotions, career plans