Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde öğretmen milletvekilleri (1939-1960)
Teachers deputies in the Turkish Grand National Assembly (1939-1960)
  1. Tez No: 952231
  2. Yazar: İSA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 6., 7., 8., 9., 10. ve 11. dönemlerinde görev alan öğretmen milletvekillerinin (öğretmen, müderris, hoca, dersiâm, akademisyen vb.) Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altındaki faaliyetlerini ve bu faaliyetleri sonucunda ülkenin eğitim, siyasi, ekonomik, dış meselelerindeki önemli gelişimlerine olan etki ve katkılarını incelemektir. Bu araştırma tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Tarama geçmişte ya da halen var olan bir durumu olduğu şekliyle tespit etmeyi amaçlayan araştırma modelidir. Araştırmanın giriş kısmında eğitim-siyaset ilişkisi araştırmanın amacı, yöntemi, sınırlılıkları ve önemi verilmiştir. Birinci bölümde araştırma yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde araştırma kapsamındaki milletvekillerinin ad-soy ad, doğum ve ölüm tarihleri, doğdukları yerler ve seçim bölgelerine ilişkin bilgileri içeren künyelerine yer verilmiş, ardından kurulan komisyonlarda ve kurulan hükümetlerde görev almış öğretmen milletvekilleri listelenmiştir. Devamında ise 1939-1960 arası dönemlerde TBMM'nde görev alan öğretmen milletvekillerinin siyasi, eğitim, ekonomik ve dış meselelerde çıkarılan kanunlardaki etki ve katkıları incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde sonuç kısmı özetlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen milletvekillerinin sayılarının incelenen dönemlerde fazla olduğu, kurulan hükümetlerdeki bakanlıkların yaklaşık yarısında vazife aldıkları, özellikle 1939-1950 arası dönemde başbakanlık (başvekillik) makamlarında öğretmen milletvekillerinin olduğu, incelenen dönemlerde siyasi, eğitim, ekonomik kanunlarda öğretmen milletvekillerinin katkılarının olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the activities of teacher deputies (teachers, mudarrises, instructors, lecturers, academicians etc.) who served in the 6 th , 7 th 8 th , 9 th , 10 th and 11 th terms of the Turkish Grand National Assembly under the roof of the Turkish Grand National Assembly and their impact and contributions to the important developments in the country‟s education, politics, economy and foreign affairs as a result of these activities. This research was conducted according to the survey model. The survey model is a research model which aims to determine a past or current situation as it is. The relationship between education and politics, the purpose, method, limitations and importance of the research are presented in the introduction. The research method is explained in the first section. In the second section, the biographical information of the deputies included in the research including their names, surnames, dates of birth and death, places of birth and electoral districts is presented, and then the teacher deputies who served in the established committees and the established governments are listed. In the third and fourth sections, the influence and contributions of teacher deputies who served in the Grand National Assembly of Turkey between 1939 and 1960 on laws related to political, educational, economic and foreign affairs were examined. The final part of the study presents a summary of the conclusions. As a result of the research, it was concluded that the number of teacher deputies was high during the examined periods, that they held positions in approximately half of the ministries in the established governments, and that there were teacher deputies in the prime ministry offices particularly during the period between 1939-1950, and that teacher deputies contributed to political, educational, and economic legislation during the examined period. KEYWORDS: Teacher Deputy, Teacher Deputy, Turkish Grand National Assembly