Freud'un psikanaliz kuramı bağlamında anime filmlerinin incelenmesi
An analysis of anime films in the context of Freud's psychoanalytic theory
- Tez No: 952242
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TAĞ KALAFATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında, Sigmund Freud'un psikanaliz kuramı temel alınarak seçilen beş anime filmi incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Freud'un kuramsal yapılarının anime sineması üzerindeki yansımalarını ortaya koymak ve karakter temsillerinin bilinçdışı süreçlerle olan ilişkisini analiz etmektir. Bu doğrultuda“bilinç ve bilinçdışı”,“id, ego, süperego”,“cinsellik”,“Oedipus ve Electra kompleksleri”,“savunma mekanizmaları”,“rüyalar”ve“saldırganlık ile suçluluk”başlıkları altında değerlendirmeler yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılarak yürütülen çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen beş anime filmi sistematik olarak incelenmiştir. Filmler, Freud'un kuramındaki temel psikodinamik kavramlara göre değerlendirilmiş ve her bir anlatının kuramsal temsilleri nasıl içerdiği betimlenmiştir. Analizler sonucunda, seçilen filmlerde bastırılmış dürtülerin, ruhsal çatışmaların ve bilinçdışı temsillerin anlatıya çeşitli düzeylerde yansıtıldığı; Freud'un geliştirdiği psikanalitik çerçevenin anime sinemasındaki karakter çözümlemeleri ve anlatı yapılarının anlaşılmasında açıklayıcı ve işlevsel bir yöntem sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five anime films were examined based on Sigmund Freud's psychoanalytic theory. The aim of the study is to reveal the reflections of Freud's theoretical structures on anime cinema and to analyze the relationship between character representations and unconscious processes. Accordingly, the films were evaluated under the titles of“conscious and unconscious,”“id, ego, superego,”“sexuality,”“Oedipus and Electra complexes,”“defense mechanisms,”“dream,”and“aggression and guilt.”This study was carried out using the document analysis technique, one of the qualitative research methods. The sample was determined through purposive sampling, and each film was systematically analyzed. The selected films were evaluated according to Freud's fundamental psychodynamic concepts, and how each narrative includes these theoretical representations was described. As a result of the analyses, it was found that the selected films reflect repressed drives, psychological conflicts, and unconscious representations at various levels of the narrative. Freud's psychoanalytic framework provides a functional and explanatory method for understanding character analysis and narrative structures in anime cinema.