Salih Urhan'ın kabak kemane icrasının analizi
Analysis of Salih Urhan's performance of kabak kemane
  1. Tez No: 952243
  2. Yazar: BAHADIR CAN DEMİRKAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR EŞİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Salih Urhan'ın kabak kemane icrası, geleneksel Türk halk müziği içinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle kabak kemane icracılığında belirli niteliklere sahip, alanında yetkin bir sanatçı olan Salih Urhan'ın Türk halk müziğine katkılarını açıklamak ve kabak kemane icra ederken kullandığı süsleme tekniklerini tespit edip kişisel üslup özelliklerini belirlemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma, söz konusu teknik ve kişisel üslûp özelliklerin tespit edilip kaybolmadan gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemlidir. Bu çalışmada Salih Urhan'ın kabak kemane icrâsında kullandığı teknik ve yorumlama özelliklerine ait sorulara cevap aranmıştır. Çalışmada veriler kaynak tarama yöntemiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salih Urhan's kabak kemane performance has an important place in traditional Turkish folk music. The main purpose of this research is to explain the contributions of Salih Urhan, an artist who has certain qualifications and is competent in his field, especially in kabak kemane performance, to Turkish folk music, and to identify the ornamentation techniques he used while performing kabak kemane and to determine his personal style characteristics. The study is important in terms of identifying the technical and personal stylistic features in question and transferring them to future generations without being lost. In this study, answers were sought to the questions regarding the technique and interpretation features used by Salih Urhan in the performance of kabak kemane. The data in the study were obtained by the source scanning method.