Hibrit seramik ve zirkonya katkılı lityum silikat seramik yüzeyine uygulanan yüzey işlemlerinin seramik ve siman arasındaki bağlantı dayanımına etkisinin incelenmesi
Effects of surface treatments on the shear bond strength between hybrid and zirconia reinforced lithium silicate ceramics and resin cement
  1. Tez No: 647392
  2. Yazar: HATİCE SEVMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
CAD/CAM teknolojisi, biyouyumlu, estetik ve fonksiyon açısından yeni geliştirilmiş yüksek kaliteli materyaller ve restorasyonların yapımına olanak tanımaktadır. Tam seramik sistemlerinde simantasyon işlemleri klinik başarıyı artıran önemli aşamalardan biridir. Bu nedenle tez çalışmasında, yeni geliştirilen hibrit seramik ve zirkonya katkılı lityum silikat seramik yüzeyine uygulanan yüzey işlemlerinin seramik ve siman arasındaki bağlantı dayanımına etkisinin incelenmesi ve oluşan başarısızlık tiplerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada iki hibrit seramik (Vita Enamic (n꞊80) ve Nacera Hybrid (n꞊80)) ve iki zirkonya katkılı lityum sililikat seramik (Celtra Duo (n꞊80) ve Vita Suprinity (n꞊80)) yüzey işlemlerine göre 8 farklı (kontrol, HF asit, HF asit+silan, Al2O3 kumlama, Al2O3 kumlama+silan, Cojet kumlama, Cojet kumlama+silan ve silan) alt gruba ayrıldı (n꞊10). Yüzey işlemleri sonrası her örneğin yüzey pürüzlülük değeri (Ra) ölçüldü. Yüzey pürüzlülüğü ölçülen örneklere siman uygulaması sonrası makaslama dayanım testi uygulandı ve makaslama bağlantı dayanım değerleri (SBS) tespit edildi. Testler sonrasında oluşan kırık yüzeyleri değerlendirildi. Elde edilen bulgular ANOVA, Tukey HSD, Tamhane's ve Ki-kare testleri ile analiz edildi. İstatistiksel analizler sonucunda materyal ve yüzey işlemlerinin hem yüzey pürüzlülüğü hem de makaslama bağlantı dayanım değerlerine etkisi istatistik olarak anlamlı bulundu (p< 0,05). Çalışma sonucunda yüzey işlemlerinin hem yüzey pürüzlülük hem de makaslama bağlantı dayanım değerlerini artırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Computer aided design-computer aided manufacturing (CAD / CAM) technology enables the fabrication of high quality materials and restorations in terms of biocompatibility, aesthetics, and function. In all ceramic systems, cementation process is one of the important step to increase clinical success of the restoration. Therefore, the purpose of this study was to investigate the effects of surface treatments applied to the newly developed hybrid ceramic and zirconia reinforced lithium silicate ceramic surface on the bond strength between ceramic and cement. The failure types were also evaluated. In this study, a total of 320 spsimens from each material two hybrid ceramics (Vita Enamic and Nacera Hybrid) and two zirconia reinforced lithium sililicate ceramics (Celtra Duo and Vita Suprinity) were divided into 8 different (control, HF acid, HF acid+silane, airborne particle abrasion, airborne particle abrasion+silane, Cojet sandblasting, Cojet sandblasting+silane and silane) subgroups according to surface treatments (n꞊10 per group). Surface roughness (Ra) of each specimen was measured after surface treatment. Then, shear bond strength test (SBS) was determined after the application of cement on to the specimens. The failure surfaces after SBS test were evaluated. The data were statistically analyzed by ANOVA, Tukey HSD, Tamhane's analysis and Chi-square tests.