Covid-19 pandemisi döneminde kaygı, stres düzeyleri ve davranışsal değişikliklerin oral ve periodontal sağlığa etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of anxiety, stress levels, and behavioral changes on oral and periodontal health during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 952263
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE IŞIL SAYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amaç: COVID-19 Pandemi döneminde çeşitli psikolojik, fiziksel, çevresel sebeplerle bireylerin yaşam tarzında meydana gelen davranış değişikliklerinin oral hijyen alışkanlıkları üzerine etkilerini ve periodontal parametreler ile ilişkisini ortaya koymak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla bu dönemde kullanılan maskelerin periodontal sağlık üzerine muhtemel etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 19-79 arasında değişen 264 birey dahil edildi. Bireylerin Pandemi döneminde maske takma süresi, oral hijyen durumlarını etkileyen davranışlarını ve periodontal durumu etkileyen risk faktörleri sorgulamak üzere anket soruları ve stres ve kaygı ölçekleri verildi. Bireylerin periodontal durumlarını belirlemek için Plak İndeksi (PI), Gingival İndeks (GI), Sondlanan Cep Derinliği (SCD), Klinik Ataçman Seviyesi (KAS) ve Diştaşı Yüzey Şiddeti İndeksi (DTİ) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Cinsiyeti erkek olanların kadınlara göre ve ilköğretim mezunlarının daha yüksek öğrenim seviyesine sahip olanlara göre PI, GI, SK, SCD, KAS ve DTİ ortalamaları; günde 10'dan fazla sigara içenlerin KAS ortalamaları istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti. Diyabetin periodontitis olma riskini 3.07 kat arttırdığı tespit edildi. Katılımcıların %67'si maskenin ağız kuruluğunu ve %57.2'si ağız kokusunu artırdığını bildirdi. Maske taktığı için diş fırçalamayı erteleyen ve ağız bakımına daha az özen gösterdiğini bildiren bireylerin PI, GI, SK, SCD ve DTİ ortalamaları ve 4 saatten fazla maske takanların PI ve DTİ ortalamaları istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti. Diş tedavilerini ertelediğini bildirenlerin oranı %75'ti ve anksiyete puanları istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti. Periodontitisin varlığının pandemi döneminde diş çekimi riskini 14 kat arttırdığı tespit edildi. Sonuç: Pandeminin getirdiği yeni yaşam tarzı bireylerde oral hijyen davranış değişikliklerine neden olabilir ve bu durum periodontal parametreleri etkileyebilir. Periodontal hastalık için risk faktörü olarak kabul edilen (cinsiyet, diyabet, eğitim durumu, Vücut Kitle İndeksi, sigara kullanımı) durumlar pandemi dönemindeki davranış değişikliklerinden daha çok etkilenebilir. Bununla birlikte periodontal olarak sağlıklı bireyler pandeminin neden olduğu oral hijyen davranış değişikliklerinden etkilenmiyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the effects of behavioral changes in the lifestyle of individuals due to various psychological, physical and environmental reasons during COVID-19 Pandemic period on oral hygiene habits and relationship with periodontal parameters, and possible effects of masks in this period on periodontal health. Materials and Methods: 264 individuals aged 19-79 were included in the study. Questionnaire and stress and anxiety scales were given to participants to evaluate duration of wearing masks, behaviors affecting oral hygiene status, and risk factors affecting periodontal condition during the Pandemic. Plaque Index(PI), Gingival Index(GI), Bleeding on Probing(BOP), Probing Pocket Depth(PPD), Clinical Attachment Level(CAL) and Calculus Surface Severity Index(CSSI) measurements were performed to determine the periodontal status. Results: PI, GI, BOP, PPD, CAL and CSSI averages for males compared to females and for primary school graduates compared to higher education level; the mean CAL of smoking more than 10 cigarettes a day were significantly higher statistically. It was determined that diabetes increased the risk of periodontitis 3.07 times. 67% of participants reported that masks increased dry mouth and 57.2% reported that it increased bad breath. PI, GI, BOP, PPD and CSSI averages of the individuals postponing brushing because of mask and paid less attention to oral care, and PI and CSSI averages of those wearing mask for more than 4 hours were significantly higher. The rate of the postponed dental treatments was 75% and those participants anxiety scores were significantly higher. It was determined that presence of periodontitis increased risk of tooth extraction 14 times during Pandemic. Conclusion: The new lifestyle brought by Pandemic may cause oral hygiene behavioral changes and this may affect periodontal parameters. Conditions considered as risk factors for periodontal disease (gender, diabetes, educational status, Body Mass Index, smoking) may be more affected by behavioral changes during Pandemic. However, periodontally healthy individuals don't seem to be affected by oral hygiene behavioral changes during Pandemic.