Blockzincir teknolojisinin güvenlik zafiyetleri üzerine bir analiz: Konu modelleme ile inceleme
An analysis on security vulnerabilities of blockchain technology: Examination with topic modeling
- Tez No: 952262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Blokzincir teknolojisi, 2008 yılında Bitcoin ile tanıtılmış ve finans başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Güvenli, şeffaf ve merkeziyetsiz yapısıyla çeşitli alanlarda yenilikçi çözümler sunan bu teknoloji, güvenlik zafiyetleri nedeniyle benimsenme sürecinde zorluklar yaşamaktadır. Literatürde blokzincir zafiyetleri üzerine yapılan çalışmalar genellikle teorik düzeyde veya vaka analizleriyle sınırlıdır. Bu çalışmada, blokzincir tabanlı uygulamalardaki güvenlik zafiyetleri incelenecek ve sosyal medya platformu Twitter'dan toplanan 8705 veri, doğal dil işleme (NLP) teknikleriyle analiz edilmiştir. LDA (Latent Dirichlet Allocation) yöntemi kullanılarak, güvenlik zafiyetlerinin türleri ve yaygınlıkları belirlenmiş, bu bulgular gelecekteki blokzincir uygulamalarının güvenliği için yol gösterici olmaktadır. Çalışmanın amacı, blokzincir sistemlerinin güvenlik risklerini daha iyi anlamak ve bu riskleri azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmektir. Tez, veri toplama, temizleme, analiz ve sonuçların yorumlanması aşamalarından oluşmaktadır. Elde edilen sonuçların, blokzincir tabanlı teknolojilerin güvenliğine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology was introduced with Bitcoin in 2008 and has been used in many sectors, especially in finance. This technology, which offers innovative solutions in various fields with its secure, transparent and decentralized structure, has difficulties in the adoption process due to security vulnerabilities. In the literature, studies on blockchain vulnerabilities are generally limited to theoretical level or case studies. In this study, security vulnerabilities in blockchain-based applications were examined and 8705 data collected from the social media platform Twitter were analyzed with natural language processing (NLP) techniques. By using the Latent Dirichlet Allocation (LDA) method, the types and prevalence of vulnerabilities were determined and these findings have provided guidance for the security of future blockchain applications. The aim of the study is to better understand the security risks of blockchain systems and develop strategies to mitigate these risks. The thesis consists of data collection, cleaning, analysis and interpretation of the results. The results obtained are expected to contribute to the security of blockchain-based technologies.