İçme suyu dezenfeksiyon yan ürünleri ve insan sağlığı üzerine etkileri
Drinking water disinfection byproducts and their effects on human health
  1. Tez No: 952264
  2. Yazar: CUMALİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İçme suyu dezenfeksiyonu, suyun mikroorganizmalar açısından güvenli hâle getirilmesini amaçlayan kritik bir işlemdir. Bu süreç genellikle klor, ozon veya ultraviyole (UV) ışınları gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilir. Ancak dezenfeksiyon sırasında kullanılan kimyasal maddeler, suyun içerisinde yan ürünlerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle klor kullanımı, kloraminler ve trihalometanlar (THM'ler) gibi potansiyel olarak zararlı yan ürünlerin meydana gelmesine yol açabilir. Bu bileşikler, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir; uzun süreli maruziyet kanser, doğurganlık sorunları ve diğer sağlık problemleri ile ilişkilendirilmektedir. Ozon ve UV gibi alternatif dezenfeksiyon yöntemleri, bu tür yan ürünlerin oluşumunu önleyebilir. Bununla birlikte, her yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle, içme suyunun dezenfeksiyonu sürecinin doğru ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi, sağlık riski oluşturmadan güvenli su temini açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Drinking water disinfection is a critical process aimed at making water microbiologically safe for consumption. This process is typically carried out using methods such as chlorination, ozonation, or ultraviolet (UV) irradiation. However, the chemicals used during disinfection can lead to the formation of disinfection by-products (DBPs) in the water. The use of chlorine, in particular, may result in the formation of by-products such as chloramines and trihalomethanes (THMs), which can pose potential health risks. Long-term exposure to these compounds has been associated with cancer, fertility issues, and other health problems. Alternative disinfection methods such as ozone and UV can prevent the formation of such by-products. Nonetheless, each method has its own advantages and disadvantages. Therefore, it is essential to conduct the disinfection of drinking water properly and carefully to ensure the safe supply of water without posing health risks.