Gümüşhane ili Torul ilçesindeki geleneksel camilerin tipolojileri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the typologies of traditional mosques in Torul district of Gümüşhane province
  1. Tez No: 952269
  2. Yazar: NEŞE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gümüşhane ili Torul ilçesi konumu itibariyle kıyı bölgesiyle iç kesimlerin geçişini, sağlamasının yanı sıra, yeraltı zenginlikleri ve stratejik konumu itibariyle tarih boyunca farklı milletlere ev sahipliği yapmıştır. Çeşitli işlevlerdeki tarihi yapılara sahip olan bölgede Osmanlı hâkimiyeti sonrasında Müslüman nüfus artmış ve böylelikle Müslümanlar için hem ibadet mekânı hem de sosyal yaşantının önemli bir parçası olan cami mimarisi ilçede oluşmaya başlamıştır. Söz konusu çalışmada bu kapsamda; Torul ilçesindeki geleneksel cami mimarisinin tespiti amaçlanmakta olup, ilçe genelinde cami mimarisi değerlendirilmektedir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; cami mimarisine dair literatür bilgileri, çalışma alanı olan Torul'un coğrafi konumu ve tarihi, ilçesinin bulunduğu Doğu Karadeniz Bölümü'nün geleneksel cami mimarisi anlatılmaktadır. İkinci bölümde yapılan çalışmalar kapsamında; ilk olarak camilerin tanıtım metinleri üzerinden, mimari bileşen ve elemanlarına yönelik hazırlanmış tablolarla tanıtımları yapılmaktadır. Daha sonra camiler; restitüsyon verileri üzerinden plan şeması, tavan ve üst örtü biçimi, mahfil, mihrap, yapım tekniği ve cephe kurgusu başlıkları altında analiz tablolarıyla değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise; camiler analiz tablolarındaki başlıklar üzerinden irdelenerek, karşılaştırmaları yapılmakta, benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Son bölümde ise; çalışmada hedefler üzerinden sonuçlar irdelenmekte, değerlendirilmekte ve benzer çalışmalara yönelik öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Torul district of Gümüşhane province has been home to different nations throughout history due to its underground riches and strategic location. In the region, which has historical buildings with various functions, the Muslim population increased after the Ottoman rule and thus the mosque architecture, which is both a place of worship and an important part of social life for Muslims, started to form in the district. In this context in this study; It is aimed to determine the traditional mosque architecture in Torul district and mosque architecture is evaluated throughout the district. The study consists of four main sections. In the first part; the literature on mosque architecture, the geographical location and history of Torul, and the traditional mosque architecture of the Eastern Black Sea Region where the district is located are explained. Within the scope of the studies carried out in the second part; firstly, the mosques are introduced with tables prepared for architectural components and elements through introductory texts. Then the mosques are evaluated with analysis tables under the headings of plan scheme, ceiling and upper cover form, mahfil, mihrab, construction technique and façade fiction through restitution data. In the third section; the mosques are examined through the headings in the analysis tables, comparisons are made, similarities and differences are tried to be determined. In the last section; the results are analyzed and evaluated through the objectives of the study and suggestions for similar studies are give