Gümüşhane ili Torul ilçesindeki çiftçilerin tarım sigortasına olan yaklaşımları ve geleceğe yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the approaches of farmers in Torul district of Gümüşhane province to agricultural insurance and their attitudes towards the future
- Tez No: 892838
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Ziraat, Insurance, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Gümüşhane İli Torul İlçesinde, tarımsal üretimde bulunan çiftçilerin tarım sigortasına (TARSİM) olan yaklaşımları ve geleceğe yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Torul İlçesinde üretimde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı sistemlerinde kayıtlı çiftçilerin, tarım sigortaları hakkındaki görüşleri, yaklaşımları, geleceğe yönelik düşünce, tutumlarını ortaya çıkarabilmek için oransal örnekleme yöntemi kullanılarak örnek hacmi 295 olarak belirlenmiştir. Kayıtlı işletmeler içerisinden tesadüfi şekilde seçilen işletmeler ile yüz yüze anket çalışması yapılarak birincil veriler elde edilmiştir. Bunun yanında ikincil veriler olarak kurumların düzenledikleri faaliyet raporu, istatistik bilgileri vb. kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Microsoft Excel programı yardımıyla tablolara dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır. İlave olarak elde edilen sonuçlar Nlogit programı yardımıyla Probit model kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Ankete katılan çiftçilerin ortalama yaşı, 53,21 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu üreticilerin %87,80'inin köyde ikamet ettiği, %64,75'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %13,90'ının tarım sigortası yaptırdığı, %86,10'unun ise tarım sigortası yaptırmadığı ortaya konulmuştur. Ayrıca tarım sigortası yaptırma eğiliminin ortaokul eğitimi olanlarda, ilkokul eğitim düzeyinde bulunanlara göre %44,75 daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sosyal güvencesi bulunanların, sosyal güvencesi olmayanlara göre tarım sigortasına müracaat etme eğilimlerinin %8,84 oranında daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmada tarım sigortası yaptırma eğilimi ile yaş arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaşın artması durumunda sigorta yaptırma eğiliminin %0,48 oranında azaldığı belirlenmiştir. Bu nedenle başta çalışma bölgesi olmak üzere Türkiye'de çiftçilik mesleğini özendirerek gençlerin sisteme dahil edilebilmesi için hazine arazilerinin genç çiftçilere kiralanması bir yol olarak düşünülebilir. Bunun yanında ayni olarak girdi (tohum, gübre vb. gibi) temini gibi özendirici uygulamalarla gençlere çiftçiliğin özendirilmesi, bu sayede de tarım sigortasındaki kayıt sayılarının artırılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the approaches to agricultural insurance (TARSİM) and future attitudes of farmers engaged in agricultural production in Torul District of Gümüşhane Province. Method: In order to reveal the opinions, approaches, future thoughts and attitudes of farmers registered in the Ministry of Agriculture and Forestry systems producing in Torul District, about agricultural insurance, the sample size was determined as 295 by using the proportional sampling method. Primary data was obtained by conducting a face-to-face survey with randomly selected businesses among registered businesses. In addition, as secondary data, activity reports prepared by institutions, statistical information, etc. has been used. The obtained data were converted into tables and interpreted with the help of Microsoft Excel program. Additionally, the results obtained were analyzed using the Probit model with the help of the Nlogit program. Findings: The average age of the farmers participating in the survey was found to be 53.21 years. It was determined that 87.80% of these producers reside in the village and 64.75% are primary school graduates. It was revealed that 13.90% of the participants had agricultural insurance, while 86.10% did not have agricultural insurance. In addition, it was determined that the tendency to purchase agricultural insurance was 44.75% higher in those with secondary school education than in those with primary school education. Additionally, it has been determined that those with social security are 8.84% more likely to apply for agricultural insurance than those without social security. Result: The study found that there is a negative relationship between the tendency to purchase agricultural insurance and age. It has been determined that as age increases, the tendency to purchase insurance decreases by 0.48%. For this reason, renting treasury lands to young farmers can be considered as a way to encourage the farming profession in Turkey, especially in the study region, and to include young people in the system. In addition, young people can be encouraged to engage in farming through encouraging practices such as providing in-kind input (such as seeds, fertilizer, etc.), thus increasing the number of registrations in agricultural insurance.