Evre 2 ve üzeri hepatosteatoz hastalarının retinal arterlerinin rezistivite indeksi ve elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the resistive index of retinal arteries and elastography in patients with stage 2 and above hepatosteatosis
  1. Tez No: 952282
  2. Yazar: EMİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hepatik steatoz, karaciğerin toplam ağırlığının en az %5'inin triaçilgliserol içermesi ya da hepatositlerin en az %5'inde yağ vakuollerinin gözlenmesi ile tanımlanır. Hepatosteatoz yalnızca lokal bir karaciğer hastalığı olmanın ötesine geçerek tüm vücutta sistemik inflamatuar yanıt oluşturur ve sitokinler,serbest radikaller yayarak bunlar aracılığıyla endotel hücre fonksiyonunu bozulması gerçekleşebilir. Hepatosteatoz ile ilişkili bu mikrovasküler bozukluklar; retina, böbrek ve kardiyak mikrosirkülasyon gibi hassas dokularda fonksiyonel kayıplarla kendini gösterebilir. Artmış retinal arter rezistivite indeksi (RARI), retinada mikrovasküler dolaşımın bozulduğunu ve vasküler dirençte artışı gösteren önemli bir hemodinamik parametredir. Sistemik vasküler sağlığın dolaylı bir göstergesi olan RARI'nin hepatosteatoz hastalarında arttığını ve bu indeksin hepatosteatozlu hastalarda sistemik vasküler patolojilerin erken bir belirteci olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Tüm bu nedenlere bağlı olarak çalışmamızda hepatosteatozun RARI ile ilişkisini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Hepatic steatosis is defined as the presence of triacylglycerol in at least 5% of the total liver weight or the observation of fat vacuoles in at least 5% of hepatocytes. Hepatic steatosis goes beyond being a local liver disease and triggers a systemic inflammatory response throughout the body, releasing cytokines and free radicals that may impair endothelial cell function. These microvascular disorders associated with hepatic steatosis can manifest as functional losses in sensitive tissues such as the retina, kidneys, and cardiac microcirculation. An increased retinal artery resistive index (RARI) is an important hemodynamic parameter indicating impaired microvascular circulation and increased vascular resistance in the retina. We hypothesize that RARI, which is an indirect indicator of systemic vascular health, increases in patients with hepatic steatosis and may serve as an early marker of systemic vascular pathologies in these patients. Based on all these reasons, this study aimed to investigate the relationship between hepatic steatosis and RARI.