Kayseri-Sultansazlığı Sulak Alanı Havzası'nın su kaynakları potansiyelinin belirlenmesi ve iklim değişikliğinin etkilerinin incelenmesi
The impact of climate change on the hydrological budget and wetlands: sultansazliği assessment of water resources potential of Kayseri-Sultan Sazlığı Wetland and investigation of impacts of climate changes
- Tez No: 952281
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Kayseri ilinde yer alan Sultansazlığı Sulak Alanı Havzası'nın su kaynakları potansiyelini belirlemek ve iklim değişikliğinin etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Milli Park ve RAMSAR alanı olarak koruma altına alınan bu ekosistem, biyolojik çeşitliliği, kuş göç yolları üzerindeki stratejik konumu ve ekolojik dengeye katkısı nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ancak son yıllarda, su kaynakları üzerindeki baskılar ve iklimsel değişiklikler nedeniyle sulak alan ekosisteminde bozulmalar gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, Sultansazlığı Havzası'nın hidrojeolojik yapısı detaylı olarak incelenmiş, hidrolojik ve hidrojeolojik bütçe analizleri gerçekleştirilerek su kaynaklarının zaman içindeki değişimi değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, havzanın su döngüsü bileşenlerini anlamak amacıyla altı farklı yeraltı suyu sistemi belirlenmiş ve iklim değişikliği projeksiyonları kullanılarak gelecekteki su kaynakları potansiyeli üzerine tahminler yapılmıştır. Çalışma yöntemi olarak, meteorolojik ve hidrojeolojik veriler kullanılarak hidrolojik modelleme yapılmış, kurak ve yağışlı dönemler arasındaki farklar ortaya konmuştur. Ayrıca, su dengesindeki değişikliklerin sulak alan üzerindeki etkileri belirlenmiş ve ekosistem sağlığını tehdit eden faktörler analiz edilmiştir. Sonuç olarak, su kaynaklarının sürekli izlenmesi ve sürebilir bir su yönetim planının oluşturulmasının şart olduğu ortaya konmuştur. Hidrolojik bütçe analizleri, Sultansazlığı Sulak Alanı'nı besleyen su kaynaklarının azalmakta olduğunu göstermiş ve gelecekte kuraklık riskine karşı acil önlemler alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the water resource potential of the Sultansazlığı Wetland Basin, located in Kayseri, Türkiye, and to investigate the impacts of climate change on this fragile ecosystem. Classified as a National Park and RAMSAR site, the wetland plays a crucial role in sustaining biodiversity, serving as a strategic stopover for migratory birds, and maintaining ecological balance. However, increasing pressures on water resources and climate variability have led to significant degradation in the ecosystem. In this context, the hydrogeological structure of the Sultansazlığı Basin was comprehensively examined, and hydrological and hydrogeological budget analyses were conducted to evaluate temporal changes in water resources. Six distinct groundwater systems within the basin were identified to understand the hydrological cycle, and climate change projections were utilized to estimate future variations in water availability. The methodology involved hydrological modeling based on meteorological and hydrogeological data, highlighting differences between wet and dry periods. Furthermore, the study assessed the impact of water balance changes on the wetland ecosystem and identified key threats to its sustainability. The findings underscore the urgent need for continuous monitoring of water resources and the implementation of a sustainable water management plan. Hydrological budget analyses indicate a declining trend in water resources feeding the Sultansazlığı Wetland, emphasizing the necessity of initiative-taking measures to mitigate the risk of water scarcity in the future.