Pediatrik ve adölesan yaş grubunda posterior tibial eğim ölçümünün radyolojik değerlendirilmesi ve sık görülen diz patolojileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Radiological evaluation of posterior ti̇bi̇al slope measurement in pediatric and adolescent age groups and its association with commonly encountered pediatric knee pathologies
  1. Tez No: 952290
  2. Yazar: HALUK YAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ: Artmış posterior tibial eğim, yetişkinlerde çeşitli diz patolojileri ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, pediatrik ve adölesan yaş grubundaki posterior tibial eğimin radyolojik ölçümlerini ortaya koymak ve bu yaş grubunda sık karşılan Osgood- Schlatter hastalığı, ön çapraz bağ rüptürü, tibial eminensiya kırığı ve osteokondritis dissekans ile ilişkisini değerlendirmektir. YÖNTEMLER: 2012-2018 yılları arasında diz ağrısı ile kliniğimize başvuran 1124 çocuk ve adölesan hasta retrospektif olarak incelendi. Daha önce aksiyal iskelet veya alt ekstremite ameliyatı geçirmiş, kollajen bozuklukları, doğuştan kas-iskelet sistemi hastalıkları, nöromüsküler hastalıkları, hematolojik hastalıkları, spinopelvik veya alt ekstremite deformitesi bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 2 yönlü tibia diyafiz grafisi ve manyetik rezonans görüntüleme görüntüleri dahil standart 2 yönlü diz grafisi olan toplam 409 hasta çalışmaya dahil edildi. Posterior tibial eğim, medial tibial platonun üst ön ve arka kenarlarına teğet olarak çizilen çizgi ile tibianın anatomik eksenine dik olan çizgi arasındaki açı olarak belirlendi. İstatistiksel analiz için bağımsız örneklem t-testi ve Mann Whitney-U Testi kullanıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 12,8 ± 2,8 (Aralık: 5-18) idi. İncelenen dizlerin% 60,3'ü erkekti. Ortalama posterior tibial eğim 11,8 ± 2,8; Erkeklerde 12,3 ± 2,9 ve kadınlarda 11,1 ± 2,6 idi. Osteokondritis disekans bulunan 17 hastada "p
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Increased posterior tibial slope has been associated with various knee pathologies in adults. The purpose of this study was to put forward quantitative measurements of posterior tibial slope in pediatric and adolescent age group, and to evaluate its association with commonly encountered knee pathologies in this age group; Osgood- Schlatter disease, anterior cruciate ligament rupture, tibial eminentia fracture, and osteochondritis dissecans. METHODS: Between 2012 and 2018, 1124 pediatric and adolescent patients who admitted with knee pain were investigated retrospectively. Patients who had previous axial skeleton or lower extremity surgery, collagen disorders, congenital musculoskeletal disease, neuromuscular disease, hematological disease, spinopelvic or lower extremity deformity were excluded. A total of 409 patients who has standard knee X-rays including tibial diaphysis and magnetic resonance imaging images were included. PTE was determined as the angle between the line which was drawn tangentially on medial tibial plateau's top front and back edges and the line vertical to the anatomical axis of the tibia. For statistical analysis, independent samples t-test and Mann Whitney-U Test were used. RESULTS: The mean age of the patients was 12,8±2.8 (Range: 5-18). 60,3 % of the investigated knees were in males. The mean posterior tibial slope was 11,8±2,8; 12,3±2,9 in males and 11,1±2,6 in females. The posterior tibial slope in 17 patients having osteochondritis dissecans "p