Acil sağlık hizmetleri çalışanlarında duygusal zekânınduygusal emek üzerine etkisinde iş tatminin aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction in the effect of emotional intelligence on emotional labor in emergency health services employees
  1. Tez No: 952302
  2. Yazar: ETEM HIZALER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, acil sağlık hizmetleri çalışanlarında duygusal zekânın duygusal emek üzerine etkisinde iş tatminin aracılık rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini Kayseri İl Ambulans Başhekimliğinde, Kayseri Şehir Hastanesi acil servisinde ve Kamu Hastaneler Birliğine bağlı hastanelerin acil servisinde çalışan toplam 1195 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 291 olarak hesaplanmış ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 396 acil sağlık hizmetleri çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veriler sağlık çalışanlarının tanımlayıcı özelliklerini belirmeye yönelik kişisel bilgi formu, Duygusal Zekâ Ölçeği, Duygusal Emek Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veri setinin analizinde SPSS 23, ölçeklerin doğrulayıcı faktör analizinde AMOS 23 istatistik programları kullanılmıştır. Acil sağlık hizmetleri çalışanlarının duygusal zekâlarının duygusal emekleri ve iş tatminleri üzerine pozitif ve anlamlı yönde etkisinin olduğu, iş tatminin duygusal emek üzerinde pozitif ve anlamlı yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca acil sağlık hizmetleri çalışanlarının duygusal zekânın duygusal emek üzerine etkisinde iş tatminin aracılık rolü üstlendiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mediating role of job satisfaction in the effect of emotional intelligence on emotional labor among emergency health care workers. The universe of the cross-sectional study consists of a total of 1195 employees working in the Kayseri Provincial Ambulance Chief Physician's Office, the Kayseri City Hospital emergency department, and the emergency department of hospitals affiliated with the Public Hospitals Association. The sample of the study was calculated as 291 and was conducted on 396 emergency health care workers who volunteered to participate in the study. Data in the study were collected using a personal information form to determine the descriptive characteristics of healthcare professionals, the Emotional Intelligence Scale, the Emotional Labor Scale, and the Job Satisfaction Scale. SPSS 23 was used in the analysis of the obtained data set, and AMOS 23 statistical programs were used in the confirmatory factor analysis of the scales. It was determined that the emotional intelligence of emergency health care workers had a positive and significant effect on their emotional labor and job satisfaction, and that job satisfaction had a positive and significant effect on emotional labor. In addition, it was found that job satisfaction played a mediating role in the effect of emotional intelligence on emotional labor among emergency health care workers.