Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersi konularının öğrenme sürecinde teknoloji destekli eğitime yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin incelenmesi
A study on middle school students' readiness for technology-supported learning in science classes
  1. Tez No: 952304
  2. Yazar: ABDULKADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri derslerinde teknoloji destekli eğitimde sanal gerçeklik uygulamalarını benimseme niyetini ve bu niyeti etkileyen faktörleri incelemektedir. Araştırmada, Genişletilmiş Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanım Modeli (UTAUT-2) temel alınarak geliştirilmiş bir ölçek kullanılmış ve nicel ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Kırşehir ilinde, farklı sosyoekonomik arka planlara sahip 802 ortaokul öğrencisinden elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar ve alışkanlık gibi faktörlerin teknoloji kullanım niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, hedonik motivasyon ve fiyat değeri boyutlarının niyet üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamıştır. Bulgular, dijital dönüşümün ve yenilikçi teknolojilerin fen eğitimi ortamlarında etkin ve sürdürülebilir şekilde entegrasyonunda bireysel ve yapısal faktörlerin birlikte ele alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Çalışmanın sonunda, eğitimde teknoloji entegrasyonunun artırılması için öğretmen ve okul politikalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors influencing the acceptance and intention to use virtual reality technologies in technology-supported science education among 7th and 8th grade middle school students. The research is based on the Extended Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT-2), and utilizes a quantitative relational survey design. Data were collected from 802 middle school students in Kırşehir, Turkey, representing diverse socioeconomic backgrounds. The results, analyzed using structural equation modeling (SEM), indicate that performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, and habit have significant and positive effects on students' intention to use technology. However, the effects of hedonic motivation and price value on intention were not found to be significant. These findings emphasize the necessity of considering both individual and structural factors for the effective and sustainable integration of digital transformation and innovative technologies in science education. Based on the results, recommendations are provided for teacher practices and school policies to enhance technology integration in education.