Hofstede'in kültürel boyutları bağlamında yapay zekâ tabanlı ambalaj tasarımı: Bir uygulama örneği
Artificial intelligence based packaging design in the context of Hofstede's cultural dimensions: An application example
  1. Tez No: 952331
  2. Yazar: NAZIM EKREM DEMİRKAPU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE PINAR SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Küreselleşme ve dijitalleşmenin etkisiyle markalar, farklı kültürel yapılara sahip uluslararası pazarlara daha kolay erişim sağlamaktadır. Ancak bu pazarlarda başarılı olabilmek için ürün ambalajlarının, hedef kültürlerin değerlerine ve beklentilerine uygun şekilde tasarlanması gerekmektedir. Ambalaj tasarımı, tüketicilerin ürünle kurduğu ilk temas noktası olması bakımından kültürel kodlardan doğrudan etkilenmektedir. Literatürde kültürün tüketim tercihleri üzerindeki belirleyici rolü sıklıkla vurgulanmaktadır. Ancak kültürel kodların tasarım sürecinde ambalaja aktarılması, genellikle karmaşık, zaman alıcı ve çeşitli önyargıların etkili olabildiği bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ araçlarının, Hofstede'nin Kültürel Boyutlar kuramına dayalı veriler doğrultusunda kültürel hassasiyet içeren ambalaj tasarımı çıktıları üretme potansiyelini değerlendirmektir. Nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışmada, ilgili literatür incelenmiş ve keşifsel bir yöntemle uygulama süreci tasarlanmıştır. Türkiye, Brezilya ve Danimarka kültürleri temel alınarak her ülke için birer kahve ambalajı tasarlanmıştır. Kültürel veriler ChatGPT ile analiz edilmiş, elde edilen bulgular doğrultusunda Ideogram ile görselleştirmeler yapılmıştır. Tasarımlar, araştırmacı tarafından kültürel uyum ve görsel öğeler açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yapay zekâ araçlarının veri temelli yönlendirmelerle anlamlı ve bağlama uygun tasarımlar üretme kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization and digitalization, brands have easier access to international markets with different cultural structures. However, in order to be successful in these markets, product packaging needs to be designed in accordance with the values and expectations of the target cultures. Packaging design is directly affected by cultural codes, as it is the first point of contact between consumers and the product. The determining role of culture on consumption preferences is frequently emphasized in the literature. However, the transfer of cultural codes to packaging in the design process is generally considered a complex and time-consuming task, in which various biases can be influential. The aim of this study is to evaluate the potential of artificial intelligence tools to produce culturally sensitive packaging design outputs in line with data based on Hofstede's Cultural Dimensions theory. In the study, which was conducted using a qualitative research approach, the relevant literature was reviewed and the application process was designed using an exploratory method. Within the scope of the application, a coffee packaging design was developed based on the cultures of Turkey, Brazil, and Denmark. Cultural data was analyzed with ChatGPT, and the design directions created in line with these analyses were visualized using Ideogram. The design examples were interpreted by the researcher in terms of cultural fit and visual elements. The results show that artificial intelligence tools have the capacity to produce meaningful and contextually appropriate designs with data-driven prompts.