Ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin model ve modelleme hakkındaki tutumlarının incelenmesi
A study on middle school science teachers' attitudes towards the use of models and modeling in science education
  1. Tez No: 952332
  2. Yazar: MERVE GAMZE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir ili merkez ilçesinde Milli Eğitim bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki deneyim, ders verilen sınıf seviyesi değişkenleri açısından fen bilimleri dersinde model kullanımına yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaokullarda görev yapan 89 öğretmenle yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Harman ve Alat (2015) tarafından geliştirilen ve beş alt boyuttan oluşan“Model ve Modelleme Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirlik katsayısı araştırmada güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir (α =0,802). Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin model ve modellemeye yönelik tutumlarında cinsiyet, eğitim durumu ve ders verilen sınıf seviyesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, mesleki deneyim süresi bakımından yalnızca“Etkili Ders ve Başarı”alt boyutunda anlamlı bir fark gözlemlenmiştir; kıdemli öğretmenlerin bu alt boyutta daha olumlu tutumlara sahip oldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte, genel olarak deneyimin diğer tutum boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak, öğretmenlerin model ve modelleme konusundaki tutumlarının geliştirilmesi için, özellikle az deneyime sahip öğretmenlere yönelik mesleki gelişim programlarının desteklenmesi önerilmektedir. Ayrıca model kullanım algısının genel olarak diğer alt boyutlara göre daha düşük olduğu dikkate alınarak, bu alana özel uygulamalı eğitimlerin düzenlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of science teachers towards the use of models in science classes in terms of gender, educational background, professional experience, and grade level taught. The research was conducted with 89 science teachers working in public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of a province in the Eastern Anatolia Region during the 2023–2024 academic year. The study employed a descriptive survey model, one of the quantitative research methods. As a data collection tool, the“Attitude Scale Towards the Use of Models and Modeling,”developed by Harman and Alat (2015) and consisting of five sub-dimensions, was used. The reliability coefficient of the scale indicates that it is a reliable measurement tool (α = 0.802). According to the results, no significant differences were found in teachers' attitudes toward models and modeling based on gender, educational background, or the grade level they teach. However, a significant difference was observed in the“Effective Teaching and Achievement”sub-dimension concerning professional experience, indicating that more experienced teachers had more positive attitudes in this area. Nevertheless, no significant effects of professional experience were found on the other sub-dimensions. Based on the findings, it is recommended that professional development programs be provided, especially for less experienced teachers, to improve their attitudes toward models and modeling. Furthermore, considering that the perception of model use was found to be lower than other sub-dimensions, it is suggested that practical training specifically focusing on this area be organized.